ABD'den Türk yetkililere yaptırım girişimi

Türkiye'de tutuklu bulunan ABD vatandaşlarının ve diplomatik personelin tutuklanmasından sorumlu Türk yetkililere yaptırım uygulanmasını düzenleyen tasarı, ABD Kongresi'ne sunuldu. Tasarıda, Türkiye'de binlerce kişinin siyasi gerekçeli tutuklamaların kurbanı olduğu belirtildi.10-04-2019 09:54

Türkiye'deki ABD vatandaşlarının ve ABD diplomatik misyonlarında çalışan Türklerin tutuklanmasından sorumlu üst düzey Türk yetkililere yaptırım uygulanmasını düzenleyen tasarı önerisi, ABD Kongresi'ne sunuldu. Öneri, ABD'nin "haksız tutuklamalardan" sorumlu tüm üst düzey Türk yetkililere yaptırım uygulamasını, bu yetkililerin ABD'ye girişlerinin yasaklanmasını ve ABD'deki mal varlıklarının dondurulmasını da düzenliyor.

"ABD vatandaşlarını ve diplomatik misyon çalışanlarını siyasi kovuşturmalardan koruma tasarısı 2019" başlıklı tasarı, Cumhuriyetçi senatör Roger Wicker ve Demokrat senatör Ben Cardin tarafından ABD Kongresi'nde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Komisyonu olarak da bilinen Helsinki Komisyonu'na sunuldu.

'TÜRK HÜKÜMETİ İNSAN HAKLARINI İHLAL EDİYOR'

Senatör Cardin açıklamasında, "Türk hükümetinin Amerikan vatandaşlarını ve ABD tarafından istihdam edilen Türkiye vatandaşlarını haksız şekilde tutuklaması insan hakları ihlalidir. Tasarımız Türkiye'nin bu davalarda yıllarca inatçılık etmesine ABD'nin tolerans göstermeyeceğini açıkça ortaya koyuyor" dedi.

Senatör Roger Wicker da komiteye yaptığı sunumda, "ABD vatandaşı Serkan Gölge'nin Türkiye'de tutuklanmasının üzerinden 2 buçuk yıldan uzun süre geçti. O günden bu yana iki Amerikalının - Pastör Andrew Brunson ve ABD hükümetine çalışan yerel bir yetkilinin- dayanaksız terör suçlamalarıyla sahte cezalar aldığını gördük. İstanbul'daki konsolosluğumuzda görevli en az iki yerel görevlinin de herhangi bir kabahate yönelik inandırıcı delil olmasa da, siyasi motivasyonlarla yargılanma süreci devam ediyor. Türk yetkililer derhal vatandaşlarımıza ve personelimize yönelik bu tacizi durdurmalı" diye konuştu.

'TÜRKİYE BİR NATO MÜTTEFİKİ GİBİ DAVRANMALI'

Tasarıda imzası bulunan 4 diğer senatörden biri olan Cumhuriyetçi Thom Tillis "Türkiye geçen Ekim ayında doğru yönde bir adım atarak Pastör Andrew Brunson'ı serbest bırakmış olsa da, Türkiye'nin iyi niyet göstergesi olarak daha fazla adım atması ve bir NATO müttefiki gibi davranması gerekiyor" dedi.

Türkiye'de binlerce kişinin siyasi gerekçeli tutuklamaların kurbanı olduğu belirtilen tasarıda, ABD Başkanı Donald Trump'tan Türkiye'ye temel hak ve özgürlüklere saygı duyması çağrısı yapması da istendi.

2017'de ABD'nin Türkiye'deki diplomatik misyonlarında çalışan bazı yetkililerin gözaltına alınması sonrası iki ülke arasında kriz yaşanmış ve Washington ile Ankara karşılıklı olarak vize uygulamalarını askıya almıştı. Aralık 2016'da tutuklanıp geçen yıl Ekim ayında serbest bırakılan Amerikalı rahip Andrew Brunson'ın tutukluluğu da iki ülke arasındaki gerilim yaratmıştı.

'TÜRKİYE'DE TUTUKLU 12 ABD'Lİ VAR'

Türkiye'de tutuklu kaç ABD vatandaşı olduğuna dair net bilgi bulunmuyor ancak Ağustos 2018 itibarıyla ABD basınında yer alan haberlerde 12 Amerikan vatandaşının ve diplomatik misyonda görevli üç yerli çalışanın tutuklu olduğu ifade edildi.

'FETÖ' soruşturması kapsamında yargılanan Türkiye-ABD çifte vatandaşı ve NASA çalışanı Serkan Gölge'ye "terör örgütü üyeliğinden" geçen yıl 7 yıl 6 ay hapis ceası verilmiş, itiraz sonucu mahkeme suçlamayı terör örgütüne yardım etmeye çevirerek cezayı 5 yıla düşürmüştü.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi geçen ay da yine Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında tutuklu bulunan ABD İstanbul Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz'un tutukluluk halinin devamına karar vermişti.