ABD'den 'Trump'ı ikna ettim' diyen Macron'a yalanlama

Beyaz Saray, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “Trump’ı Suriye’de kalmaya ikna ettik” sözünü yalanladı.16-04-2018 09:48

ABD’den Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Trump ile ilgili sözlerine yalanlama geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron dün ABD Başkanı Donalt Trump’ın ‘Suriye’den çekileceğiz‘ açıklamasının sorulması üzerine “Suriye’yi bu halde bırakıp gidemeyecekleri, kalmanın önemli olduğu konusunda Trump’ı ikna ettik” demişti. Macron ayrıca, “ İkna ettiğimiz ikinci konu da operasyonun sınırı oldu. Biz Trump’ı operasyonun yalnızca kimyasal silahlara yönelik yapılması konusunda da ikna ettik” diye eklemişti.

ÖZEL BASIN AÇIKLAMASIYLA YANIT

Macron’un sözleri üzerine Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders konuya özel basın açıklaması yaparak “ABD’nin Suriye’deki misyonu değişmedi. Başkan Trump, ABD kuvvetlerinin olabilen en kısa sürede eve dönmelerini istediği konusunda çok açık konuştu” dedi. Suriye’de bulunmalarının nedeninin IŞİD’i tamamen ezmek ve geri dönüşünü engelleyecek koşulları yaratmak olduğunu belirten Sanders “Ayrıca, bölgesel müttefiklerimizin ve ortaklarımızın bölgeyi güvence altına almak için hem askeri hem de finansal olarak daha fazla sorumluluk almalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.