ABD'den Suudi Arabistan çağrısı: Her türlü seçenek masada olmalı

ABD’den Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin, "Suudilerin açıklaması gereken çok şey var. Suudi Arabistan'a silah satışının durdurulması da dahil tüm seçenekler masada olmalı” açıklaması geldi. Ayrıca, Suudilerin Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin yaptığı “konsolosluktaki arbede sırasında öldü” açıklamasına da, “Kazara çıkan bir arbede için kemik testeresi getirilmez” itirazı geldi.22-10-2018 06:48

ABD'de Senato ve Temsilciler Meclisinin önemli isimleri, İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda öldüğü açıklanan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin, Suudi Arabistan'ın yaptığı açıklamayı yeterli bulmadıklarını belirterek, bu ülkeye daha sert tepki verilmesi çağrılarını sürdürdü.

ALMANYA’NIN ARDINDAN ABD’DEN DE ÇAĞRI: SİLAH SATIŞINI DURDURUN!

İleri Hatırlatıyor

AA'nın haberine göre; Cumhuriyetçi Parti'nin Nebraska Senatörü Sasse, CNN televizyonunda katıldığı bir programda, Kaşıkçı'nın öldürülmesine tepki olarak, ABD'nin, Suudi Arabistan'a silah satışlarını durdurması çağrısında bulundu.

ABD: TÜM SEÇENEKLER MASADA OLMALI

ABD'nin silah satışını kar amacıyla değil, ülkenin değerlerine inanan farklı ülkelerle ittifak kurmak için yaptığını savunan Sasse, "Suudilerin açıklaması gereken çok şey var. Suudi Arabistan'a silah satışının durdurulması da dahil tüm seçenekler masada olmalı." diye konuştu.

‘KAZARA ÇIKAN BİR ARBEDE İÇİN KEMİK TESTERESİ GETİRİLMEZ’

Sasse, Suudi Arabistan'ın, Kaşıkçı'nın ölümüne ilişkin yaptığı açıklama hakkında da "Suudilerin örtbas için ortaya koyduğu hikayeler karmaşık. Kazara çıkan bir arbede için yanınızda kemik testeresi getirmezsiniz” yorumunu yaptı.

‘SUUDİLERİN ÖRT BAS ETMEK İÇİN UYDURDUĞU HİKAYEYLE DEVAM EDEMEYİZ’

Temsilciler Meclisi’nin New York Üyesi Peter King de ABC kanalında yaptığı açıklamada, Trump'ın, bir taraftan Suudi Arabistan'ın Ortadoğu'daki stratejik değerinin farkında olurken, bir taraftan da Kaşıkçı'nın öldürülmesini güçlü bir şekilde kınaması gerektiğini söyledi.

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda yaşananları vahşet olarak niteleyen King, "Suudi Arabistan'ın örtbas için uydurduğu hikaye ile yolumuza devam edemeyiz. Suudilerin bugüne kadar başa çıkmak zorunda kaldığımız en ahlaksız hükümet olduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı.