ABD'den Suriye'ye ekonomik saldırı: Beşar Esad dahil 39 üst düzey kişiye yaptırım!

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, 'Sezar Yasası' kapsamında içlerinde Beşar Esad ve eşi Esma Esad’ın da aralarında bulunduğu Suriye hükümetiyle ilişkili 39 kişiye yaptırım uygulanacağını duyurdu.17-06-2020 17:15

ABD, Sezar Yasası kapsamında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve eşi dahil üst düzey 39 isme yaptırım uygulayacağını açıkladı. Bu gelişmenin ardından Rusya ve İran’in ABD’nin Sezar Yasası’na karşı atılacak adımları hazırlamak üzere Şam’a iktisat alanında uzman heyetler gönderdiği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 'Sezar Yasası' kapsamında içlerinde Beşar Esad ve eşi Esma Esad’ın da aralarında bulunduğu Suriye hükümetiyle ilişkili 39 kişiye yaptırım uygulanacağını duyurdu. Pompeo, yaptırımların ‘Esad rejimini, savaşı sürdürmek ve Suriye halkına karşı kitlesel mezalimlerde bulunmak için kullandığı gelirden mahrum bırakmak amacıyla yapılan uzun süreli ekonomik ve siyasi baskı kampanyasının başlangıcı’ olduğunu söyledi.

BAŞKA KİŞİ VE KURULUŞLARA DA YAPTIRIMLAR GELİYOR

Pompeo ayrıca önümüzdeki günlerde Esad’ı destekleyen çok sayıda başka kişi ve kuruluşu hedefleyen yeni yaptırımların açıklanacağını da vurguladı.

SEZAR YASASI NEDİR?

‘Sezar Yasası’ olarak bilinen, tam adıyla 'Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası', 21 Aralık 2019'da Donald Trump tarafından imzalanmıştı.

Yasa, Suriye hükümetinin faaliyetlerine destek sağlayan ya da onlarla büyük miktarda para alışverişinde bulunan yabancı kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulanmasını öngörüyor. Yasa, şirketler bazında Suriye ile iş yapılmasını neredeyse imkânsız hale getiriyor.

'İRAN VE RUSYA UZMAN GÖNDERDİ'

Öte yandan dün (16 Haziran) Moskova’da İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bir görüşme gerçekleştirmişti. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada “Sezar Yasası’na karşı Suriye’nin yanındayız” mesajı verilmişti. Gazeteci Hasan Sivri’nin Twitter üzerinden aktardığına göre, Rusya ve İran bu görüşmenin ardından ABD’nin Sezar Yasasına karşı atılacak adımları hazırlamak üzere Şam’a iktisat alanında uzman heyetler gönderdi.