ABD'den İran'a: Kıyamet kopacak

İran’a yaptıkları görüşme teklifinin reddedilmesinin ardından ABD'den tehdit kokan açıklamalar geldi.26-09-2018 12:11

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in ABD'nin görüşme isteğini reddetmesinin ardından iki ülke arasındaki gerilim tırmanıyor.

ABD, yaptıkları görüşme teklifinin reddedilmesini bahane ederek savaş çığırtkanı söylemlerde bulunuyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İran ile ilgili "Eğer müttefiklerimiz, partnerlerimiz ve vatandaşlarımıza zarar verirseniz kıyamet kopacak" ifadelerini kullandı.

Bolton ayrıca; "Bu ölüm saçan rejim ve taraftarları davranışlarını değiştirmezse sonuçlarına katlanır. Bugün mesajım çok net, sizi izliyoruz ve peşinizdeyiz” diye konuştu.

POMPEO'DAN AVRUPA ÜLKELERİNE İRAN TEPKİSİ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran nükleer anlaşmasına taraf ülkelerin, Tahran yönetimiyle ticareti sürdürmek için yeni bir mekanizma kurma planına, "Bu, bölgesel ve küresel barış ve güvenliğe karşı atılan en zararlı adımdır”  ifadeleriyle çıkıştı.

NE OLMUŞTU?: İRAN AHVAZ SALDIRISINDA ABD’Yİ SUÇLAMIŞTI

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, 25 kişinin öldüğü Ahvaz kentindeki askeri geçit törenine yönelik düzenlenen terör saldırısının faillerinin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından finanse edildiğini ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından korunduğunu açıklamıştı.

Pazar günü Fox News'a konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, ABD Başkanı Donald Trump ya da kendisinin İranlı liderlerle görüşmesini istediklerini belirtmişti. Ancak görüşme talebine İran'dan olumsuz yanıt gelmişti.