ABD’den Avrupa’daki nükleer silahlarıyla ilgili açıklama

Rusya ile Soğuk Savaş dönemine ait silahsızlanma anlaşmalarından birer birer çekilen ABD, Avrupa’daki nükleer silahlarını da geri çekmek istemiyor.20-09-2020 21:45
Dış Haberler

ABD Başkanı Donald Trump'ın silah kontrolünden sorumlu Özel Temsilcisi Marshall Billingslea, Rus basınına verdiği demeçte, ülkesinin, silahlanma kaygılarına ilişkin Rusya’yla müzakerelerde bulunmaya açık olduğunu ancak nükleer silahlarını Avrupa ülkelerinden geri çekme niyetinde olmadığını söyledi.

Rusya’nın Kommersant gazetesine konuşan Billingslea, ABD'nin füze savunma sistemleri konusunu Rusya ile görüşmeye hazır olduğunu ancak Rusya'nın bu konuda herhangi bir öneri sunmadığını belirtti. ABD’nin füze savunmasına herhangi bir kısıtlama getirmeyeceğini de vurguladı.

Özel Temsilci, Moskova’nın nükleer cephaneliğini büyütmeye çalıştığını, Washington yönetiminin özellikle Rusya’nın kısa menzilli nükleer silah sistemleri konusunda endişeli olduğunu da öne sürdü.

ABD'nin Avrupa'da Hollanda, Belçika, Almanya ve İtalya'da nükleer bomba bulundurduğu, Türkiye'deki İncirlik üssünün de ABD'nin nükleer cephaneliğine ev sahipliği yaptığı düşünülüyor.