ABD'den 'Afrin' açıklaması

ABD öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, "Afrin operasyon alanımız değil" açıklamasında bulundu.16-01-2018 18:58

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'nin Afrin kentine yönelik operasyon düzenleyeceklerini duyurmasının ardından ABD'den konuya ilişkin açıklama geldi. 

'AFRİN OPERASYON ALANIMIZ DEĞİL'

ABD öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, AA'nın AKP'nin Afrin'e yönelik operasyonunu destekleyip desteklemeyeceklerine yönelik sorusuna "Afrin operasyon alanımız değil. Başta Ebu Kemal'in kuzeyi ve Fırat Nehri'nin doğu yakasındaki alanlar olmak üzere, Orta Fırat Vadisi boyunca kalan ceplerde IŞİD'i yenmek üzere ortaklarımıza destek veriyoruz." şeklinde yanıt verdi.

'ONLARI DESTEKLEMİYORUZ'

AA'nın haberine göre, AA muhabirine açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway ise Afrin'deki YPG güçlerine ilişkin açıklamasında, "Onları IŞİD ile mücadele operasyonlarımızın parçası olarak kabul etmiyoruz. Onları desteklemiyoruz ve onlarla hiçbir işimiz yok." ifadelerini kullandı.