ABD'deki sinagog saldırganı kendine Hitler'i ve Yeni Zelanda saldırganını örnek alıyormuş

ABD'nin San Diego kentindeki bir sinagoga saldıra düzenleyen zanlının, Yeni Zelanda'da saldırganını örnek aldığı ve daha önce Kaliforniya'da da bir camiyi kundakladığına dair mesaj yayımladığı ortaya çıktı.29-04-2019 09:19

Dün ABD'nin San Diego eyaletindeki bir sinagoga saldırı düzenleyip 1 kişiyi öldürüp 3 kişiyi yaralayan saldırganın kendine rol model olarak Nazi lider Adolf Hitler ve Yeni Zelanda'daki cami saldırganını örnek aldığı ortaya çıktı.

ABD basınına yansıyan haberlere göre, Ernest'in saldırısından önce '8chan' adlı internet platformunda yaptığı paylaşımında, kendini 'antisemitik ve beyaz ırkçı' olarak tanımladığı ve Yahudileri öldürme planından bahsettiği tespit edildi. 

ABD'nin Pittsburgh kentinde ekim ayında bir sinagoga saldıran kişi ile geçen ay Yeni Zelanda'daki cami saldırganını ve Adolf Hitler'i 'rol modeli' olarak tanımlayan Ernest, paylaşımında bu kişilerin kendisine 'ilham' verdiğini aktardı.

YENİ ZELANDA SALDIRGANINA İTHAF ETMİŞ

Kaliforniya'nın Escondido bölgesinde, geçen ay bir camiyi kundakladığını da itiraf eden Ernest'in, paylaşımında son saldırısını Yeni Zelanda saldırganına ithaf ettiğini vurguladığı ortaya çıktı. 

Ernest'in söz konusu saldırısını Yeni Zelanda'daki saldırgan gibi sosyal medyada paylaşma niyeti olduğu ancak koyduğu bağlantının, ilgili sosyal medya platformu tarafından tehditkar ve saldırgan içerikli bulması sebebiyle engellendiği ve Ernest'in canlı yayın yapamadığı kaydedildi. 

Öte yandan, San Diego Şerifi William Gore, Ernest'in normalde sinagogda çok daha büyük çaplı bir saldırı yapmaya hazırlandığını ancak muhtemelen silahındaki teknik bir sorun nedeniyle büyük bir trajedinin engellendiğini belirtti. 

T24'de yer alan habere göre, ABD'nin San Diego kentinde, dün Yahudilerin Hamursuz Bayramı'nın son gününde bir sinagoga düzenlenen silahlı saldırıda 1 kişinin yaşamını yitirmiş, 3 kişi de yaralanmıştı. 

Söz konusu saldırıyı 'nefret suçu' olarak tanımlayan emniyet yetkilileri, saldırganı yakalamış ve kimliğinin 19 yaşındaki John Ernest olduğunu duyurmuştu. 

ABD'nin Pennsylvania eyaletinin Pittsburgh kentindeki bir sinagoga geçen ekim ayında yapılan silahlı saldırıda 11 kişi ölmüş, 4'ü polis 6 kişi ise yaralanmıştı. Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine 15 Mart 2019 tarihinde Cuma namazı esnasında yapılan terör saldırasında, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 50 kişi hayatını kaybetmiş, 50 kişi de yaralanmıştı.