ABD'deki eylemlerin simgesi George Floyd son yolculuğuna uğurlandı

ABD'de polis tarafından boğularak öldürülen George Floyd'un ardından halk eylemleri devam ederken, Floyd, yapılan törenle son yolculuğuna uğurlandı.09-06-2020 08:36

ABD'nin Minnesota eyaletindeki Minneapolis’te polisin gözaltına alırken boğarak öldürdüğü ve ülkede 2 haftadır devam eden eylemlerin yüzü haline gelen George Floyd için dün Houston’daki Fountain of Praise Kilisesi’nde bir anma töreni düzenlendi. 

Floyd Teksas’ta gömülmeden önce düzenlenen etkinlikte 5 saat boyunca Floyd’un yakınları, hükümet liderleri, ünlü isimler ve halk anma törenine katıldı. Çok sayıda insan Floyd’un tabutu önünde saygı duruşu yaptı.

TÖRENE ÇOK SAYIDA ÜNLÜ KATILDI

Teksas Valisi Greg Abbott, “George Floyd, ABD’nin gidişatını değiştirdi. George Floyd acı için ölmedi. Yaşamı Amerikalıların ve Teksaslıların bu trajediye bakışını değiştirdi” ifadesini kullandı. Houston Belediye BaşkanI Sylvester Turner, Senatör Amy Klobuchar, aktör Kevin Hart, rapçi ve müzisyenler Ludacris ve Master P. gibi isimler de törene katıldı.

Binlerce insan Floyd için 5 saat boyunca kuyrukta bekledi.

5 saat süren etkinliğe katılan binlerce kişi yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri gereği kiliseye 15’er 15’er alındı. Kiliseye girip tabutun yanına gelenler de dua edip saygı gösterisinde bulunduktan sonra mekandan ayrıldı. Floyd’un altın kaplamalı bir tabutta taşınması da uluslararası kamuoyunun dikkatini çekti.