ABD'de 'Venezuela'ya askeri harekat' görüşmesi

ABD Başkanı Trump'ın ulusal güvenlik ekibi, Venezuela’ya askeri harekat seçeneğini tartışmak üzere görüşme gerçekleştirdi.04-05-2019 08:59

ABD Başkanı Donald Trump'ın ulusal güvenlik ekibinin, Venezuela’da askeri seçenekleri tartışmak üzere ABD Savunma Bakanlığı'nda (Pentagon) görüşme gerçekleştirdiği duyuruldu.

ABD medyasına açıklama yapan üst düzey bir yetkili, söz konusu toplantıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yetkiliye göre, Pentagon'da, Venezuela’da askeri seçeneklerin tartışıldığı toplantıya, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton katıldı. 

'ÇARŞAMBA GÜNÜ DE BENZER BİR GÖRÜŞME ALINDI'

Yetkili, ayrıca çarşamba günü benzer bir görüşmenin daha yapıldığını ve Savunma Bakan Vekili Shanahan'ın Venezuela'daki duruma dair Twitter'dan yaptığı paylaşımın bu görüşmenin ardından geldiğini ileri sürdü.

Shanahan, tweetinde, "Bu zorbalıkla özgürlüğün mücadelesidir. Başkan Trump'ı tekrar ediyor ve Venezuela halkı için tüm seçenekleri değerlendiriyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

GUAİDO'DAN DARBE GİRİŞİMİ PAYLAŞIMI

Venezuela'da 23 Ocak'ta kendini devlet başkanı ilan eden ABD destekli Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, salı günü Twitter üzerinden yayınladığı 3 dakikalık bir videoyla halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yapmıştı. Başkent Caracas'ta bazı askeri birliklerin yolları kestiği, bazı yollarda da askeri araçların görüldüğü belirtilmişti.

'HAİN DARBE GİRİŞİMİ KARŞISINDA TEYAKKUZDAYIZ'

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ise darbe girişimine karşı koyacaklarını belirterek, "Biz silahlı kuvvetler olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik. Hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum söz konusu değil, herkes komutanların emrindedir" açıklamasını yapmıştı.

ABD yönetimi ise Guadio ve taraftarlarının darbe girişimine tam destek veren açıklamalar yapmıştı.