ABD'de, Ülkü Ocakları için terör soruşturmasına yeşil ışık

ABD Temsilciler Meclisi'nde, “Ülkü ocakları olarak da bilinen Bozkurtların terör örgütü olup olmadığı araştırılsın” önergesine yeşil ışık yakıldı.



22-09-2021 14:59

ABD Temsilciler Meclisi'nin Kurallar Komitesi, Nevada Eyalet Temsilcisi Dina Titus'un 'Bozkurtlar'a ilişkin hazırladığı 'terör soruşturması' önergesinin sunulabilmesine yeşil ışık yaktı.

Bu şekilde ilk teknik aşamayı geçen önerge ABD Temsilciler Meclisi'ne sunulacak ve gündemde tartışılacak.

‘ÜLKÜ OCAKLARININ TERÖR ÖRGÜTÜ OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRILSIN’

Euronews’in haberine göre; Dina Titus, Bozkurtlar ve faaliyetlerine ilişkin dışişleri bakanlığı tarafından bir rapor hazırlanmasını talep ediyor.

Raporda, "ABD, müttefikleri ve uluslararası ortaklarının çıkarlarına karşı aktivitelere dair ülkü ocakları olarak da bilinen Bozkurtların detaylı faaliyetleri; Yabancı terör örgütü kriterlerini karşılıyorlar mı bunu belirleyecek bir değerlendirme ve sonuç olarak yabancı terör örgütü olmadıkları kanaatine varılırsa da hangi kriterleri karşılamamış olduklarını izah eden detaylı bir açıklama" isteniyor.

BOZKURTLAR YASAKLANABİLİR Mİ?

Bu raporun hazırlanmasına karar verilir ve raporun içeriğinde de olumsuz değerlendirmeler yer alırsa, 'terör örgütü' statüsü verilmese bile ileriki zamanlarda ülkü ocaklarının ve Bozkurt amblemlerinin yasaklanması adına başka girişimlere zemin hazırlaması mümkün.

DAHA ÖNCE ERMENİSTAN VE TÜRKİYE İLE İLGİLİ GİRİŞİMLERİ OLMUŞTU

Titus, Eylül 2020'de ABD Kongresi tarafından Ermeni soykırımının tanınmasının ardından "Ermeni katliamları" olan bir Kongre Kütüphanesinin adınının "Ermeni soykırımı" olarak değiştirilmesinde önemli rol oynamıştı.

Titus, 1 Ekim 2020'de de Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya yönelik, Azerbaycan'ın Ermeni nüfuslu Dağlık Karabağ bölgesine yönelik saldırı operasyonlarını kınayan, Türkiye'nin Dağlık Karabağ ihtilafındaki rolünü kınayan ve derhal ateşkes çağrısında bulunan bir mektubu imzalamıştı.

FRANSA'DA YASAKLANDI

Fransa, ülkede faaliyet gösteren Ülkücü Hareketi'ni Cumhurbaşkanı kararnamesiyle hali hazırda resmen yasaklandı.

Kararnamede Ülkücü hareketin kuruluşundan bu yana şiddet olaylarına karıştığı, Türkiye'de birçok kez mahkum edilen Abdullah Çatlı ile bağlantılı olduğu, Kürt ve Ermenilere karşı şiddet eylemlerine başvurduğu belirtildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Fransa'nın kararını kınamış, alınan bu karara karşı en sert şekilde mukabele edileceğini açıklamıştı.

AVUSTURYA'DA BOZKURT İŞARETİ YASAKLANMIŞTI

Avusturya'da 1 Mart'ta yürürlüğe giren Sembol Yasası kapsamında IŞİD, El Kaide, PKK, Müslüman Kardeşler, HAMAS, Hizbullah, USTAŞA gibi terör örgütü, parti ya da diğer oluşumlara ait aralarında 'Bozkurt işaretinin' de bulunduğu 13 sembol ve işaret yasaklanmıştı.

ALMANYA'DA DA YASAKLAMA ÇABALARI VAR

Fransa'nın ardından Almanya'da da ülkücü derneklerinin kapatılması ve yasaklanmasına ilişkin girişimler mevcut. Alman Yeşiller Partisi'nin bu yönde adım atması için hükümete çağrı yapıyor.