ABD'de Trump'ın İran'la savaşmasını durdurma tasarısı sunuldu

ABD Senatosu’nda Demokrat Senatör Tim Kaine, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kongre’nin onayı olmadan İran’a karşı askeri eylemlerde bulunmasının yasaklanmasını öneren bir yasa tasarısını Kongre'ye sundu.05-01-2020 09:38

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesiyle yükselen ABD-İran gerilimi sonrası ABD'de Demokrat kanattan Senatör Tim Kaine, Donald Trump’ın Kongre’nin onayı olmadan İran’a karşı askeri eylemlerde bulunmasının yasal olarak yasaklanmasını önerdiği bir yasa tasarısı sundu.

ABD Kongresi'nin savaş ilan etme ve askeri operasyonları yürütmesi için başkana izin verme hakkı bulunuyor. Bununla birlikte kararları uygulayan yetkililer, Kongre’nin geçmişte verdiği izinlere ve ABD vatandaşlarını koruma gerekliliğine dayanarak yurtdışında çeşitli askeri operasyonlar yürütüyor.

TASARI, TRUMP'A 'DÜŞMANCA EYLEM YASAĞI' ÖNGÖRÜYOR

Sunulan tasarıda, “ABD Silahlı Kuvvetleri’nin İran ile silahlı çatışmaya katılıp katılmayacağı konusu, anayasada belirtildiği üzere ancak Kongre ve kamu, söz konusu çatışmadaki bahisler konusunda eksiksiz olarak bilgilendirildikten, Kongre’de açık tartışma ve oylama yapıldıktan sonra çözüme kavuşturulabilir” ifadelerine yer verildi.

Belgede, Kongre'nin izni alınmadıkça Trump'ın 30 gün süreyle İran'a karşı herhangi bir ‘düşmanca eylemde’ bulunmasını yasaklanması öneriliyor.

DEMOKRAT SENATÖRLER DAHA ÖNCE DE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Demokrat senatörler daha önce İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesine, Tahran ile gerilimi tırmandıracağı gerekçesiyle tepki göstermişti.

NE OLMUŞTU?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in, Bağdat Havalimanı’na düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü duyurmuştu.

Olayın ardından Tahran 'intikam' sözü vermiş, ABD ise Irak'taki vatandaşlarına ülkeyi terk etmeleri için çağrıda bulunmuştu. Son olarak ABD Başkanı Donald Trump İran'ın ABD vatandaşlarına saldırması durumunda İran'da 52 hedefi vurabileceklerini açıkladı.