ABD'de polis, yine bir siyahı vurdu: Yüzlerce kişi sokaklara döküldü

ABD'de bir polis, siyah bir ABD'liyi silahla ağır yaraladı. Wisconsin eyaletindeki olayın ardından yüzlerce kişi sokaklara döküldü.24-08-2020 09:41

ABD'de siyahlara yönelik şiddet olaylarıyla sık sık gündeme gelen ABD polisi bu kez de Wisconsin eyaletinin Kenosha kentinde pazar günü öğleden sonra bir siyahiyi silahla ağır yaraladı. 

İddiaya göre polis, 'aile için bir olay' ihbarı üzerine olay yerine gitti. ABD medyasında yer alan bilgilere göre ismi Jacob Blake olduğu belirtilen siyahiyle polisler arasında tartışma çıktı. Bu sırada arabasına giden Blake, polisler tarafından arkasından vuruldu. Polisin 7 el ateş ettiği görülen olayda, siyahinin vücuduna kaç kurşun isabet ettiği ise açıklanmadı.

Konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen polis yetkilileri, olayın ardından ambulans çağırdıklarını ve Blake'in tedavisi için hastaneye götürüldüğünü, durumunun ise ağır olduğunu kaydetti.

YÜZLERCE KİŞİ SOKAKLARDA

Polisin siyahi ABD vatandaşını yaralaması üzerine, yüzlerce kişi polis şiddetini protesto etmek için sokaklara dökdüldü.

Kent meydanında ve Kenosha polis merkezinin etrafında toplanan göstericiler uzun süre eylemlerine devam etti.

Ayırca Kenosha'da gece sokağa çıkma yasağının ilan edildiği bildirildi.