'ABD'de koronavirüs kaynaklı ölümler 3 katına çıkabilir'

ABD'de yapılan bir araştırmanın sonuçları Covid-19 salgınının daha çok yayılmasıyla yarım milyon ABD'linin yaşamını yitireceğini gösteriyor.20-05-2020 00:36

ABD'de yeni yapılan bir araştırma sonuçlarına göre, yeni tip koronavirüs (Covid-19) kaynaklı can kayıplarının yıl sonuna kadar 3 katına çıkabileceği tahmin ediliyor.

Washington Üniversitesi Ezcacılık Fakültesi Politika ve Ekonomi Enstitüsü tarafından yapılan araştırma, sosyal mesafe kuralları aylarca uygulansa dahi, 2020 sonunda Covid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısının 3 katına çıkacağını ortaya koydu.

Karşılaştırmalı sağlık sonuçları üzerinden yapılan araştırma, Covid-19 belirtileri gösteren hastaların yüzde 1,3’ünün virüsten öldüğünü ve bunun kötü bir grip mevsiminde gripten ölenlere oranla 13 kat daha yüksek olduğunu gösterdi.

Araştırmada görevli sağlık ekonomisti Anirban Basu, Covid-19'un bulaşma gücü ve öldürme oranına dair sonuçları basın açıklamasıyla duyurdu.

Basu, "Eğer enfeksiyon ölüm oranı doğruysa, virüs sosyal mesafe kısıtlamaları gevşetilmeden önceki oranlarda yayılmaya devam etse bile, yıl sonunda 350 bin ila 1,2 milyon arasında ABD'linin Covid-19’dan yaşamını yitireceği anlamına gelir'' ifadelerini kullandı.

'GRİP KADAR YAYILIRSA YARIM MİLYON ABD'Lİ ÖLEBİLİR'

Ölüm sayısının yalnızca çok ciddi halk sağlığı önlemleri ile azaltılabileceğini dile getiren Basu, "Aksi takdirde virüs, ABD nüfusunun yüzde 10’unu enfekte edebilen tipik bir grip kadar yayılması durumunda, yaklaşık yarım milyon ABD'liyi öldürebilir" diyerek uyarı yaptı.

"VİRÜSÜN GERÇEK ETKİLERİ DAHA YÜKSEK"

ABD’de resmi rakamlara göre, 1,5 milyondan fazla virüs vakasının görüldüğünü ve 90 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Basu, virüsün gerçek etkilerinin bu rakamlardan daha yüksek olduğunu söyledi.

Ülkedeki 33 eyaletin 116 değişik bölgesindeki vakaların incelendiği araştırmada, Covid-19 vakalarında hastalığı hafif semptomlarla atlatmış veya hiç belirti göstermemiş kişilere test yapılmadığı, bundan dolayı elde edilen rakamların gerçekten sayıdan çok daha düşük olduğu dile getirildi.

Virüsün gripten çok daha bulaşıcı olduğunun altı çizildiği araştırmada, sosyal mesafe kurallarının esnetilmesi durumunda tipik bir gribe göre çok daha fazla kişinin Covid-19’a yakalanacağı tahmin edilirken, elde edilen verilere bakıldığında, yıl sonuna kadar ABD'lilerin yüzde 20’sinin virüsten enfekte olacağı öngörüldü.