ABD'de Joe Biden'ın seçimi kazanmasının ardından kim ne dedi?

ABD'de Joe Biden'ın Başkan seçilmesinin ardından dünyadan tebrik mesajları geldi. CHP lideri Kılıçdaroğlu da tebrik mesajı yayınlarken, "Türkiye - ABD arasındaki dostluğun ve stratejik müttefiklik ilişkilerimizin güçlenmesini dilerim" dedi.08-11-2020 09:32

ABD’de seçimlerin ardından 46. Başkan olan Joe Biden’a dünyadan çok sayıda mesaj geldi. 

İşte o tebrik mesajları mesajları:

Kanada Başbakanı Justin Trudeua: "Ülkelerimiz dost, partner ve müttefik. Dünya sahnesinde benzersiz bir ilişkimiz var. Sizinle birlikte çalışarak bu ilişkimizi daha derinleştirmek için hevesliyim."

İngiltere Başbakanı Boris Johnson: "ABD, bizim en önemli müttefikimiz, iklim değişikliğinden ticaret ve güvenliğe kadar ortak önceliklerimiz için yakından çalışmayı dört gözle bekliyorum."

Almanya Başbakanı Angela Merkel: Tebrikler. Amerikan halkı kararını verdi. Joe Biden Amerika Birleşik Devletleri'nin 46. Başkanı oldu. Kendisine başarılar diliyorum. Aynı zamanda ABD'nin ilk kadın başkan yardımcısı Kamala Harris'i de tebrik ediyorum. Başkan Biden ile çalışmak için sabırsızlanıyorum.

Katar Emiri Tamim Bin Hamad: Seçilmiş başkan Joe Biden ve yardımcısı Kamala Harris'i tebrik ediyorum. Amerikan halkına en içten dileklerimi yolluyorum. Birlikte çalışmak ve ilişkilerimiz güçlendirmek için sabırsızlanıyorum.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Joe Biden'ın yeni ABD Başkanı seçilmesinden samimi memnuniyet duyuyorum. Sayın Biden'ın NATO'nun ve transatlantik ilişkisinin güçlü bir destekçisi olduğunu biliyorum.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Amerikalılar Başkanını seçti. Joe Biden ve Kamala Harris'e tebrikler. Bugünün zorluklarının üstesinden gelmek için yapacak çok şey var. Haydi birlikte çalışalım

İtalya Başbakanı Conte: Amerikan halkına ve kurumlarına, demokratik hayatın olağanüstü katılımı için tebrikler. Başkan seçilen Joe Biden ile transatlantik ilişkiyi güçlendirmek için çalışmaya hazırız. ABD, sağlam bir müttefik ve stratejik bir ortak olarak İtalya'ya güvenebilir

Belçika Başbakanı Alexander de Croo: Bu seçimde rekor sayıda seçmen oy kullandı. Bu, Amerikan siyasi hayatının ve demokrasisinin canlılığını göstermektedir.

İsviçre Başbakanı Simonetta Sommaruga: Joe Biden ve KamalaHarris'e tebrikler. Bu güçlü bir işaret. İsviçre, yeni yönetimde ABD ile mükemmel ilişkilerimizin gelişmeyi sürdüreceğine ve zenginleşeceğine inanıyor.

Irak Cumhurbaşkanı Barham Salih: Biden daha iyi bir Irak'ın inşasın için dost ve güvenilir bir ortak. Ortak hedeflerimize ulaşmak ve tüm Ortadoğu'da barış ve isrikrarı güçlendirmek için çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Amerika Birleşik Devletleri'nin 46. Başkanı olarak seçilen Joe Biden ve yardımcısı Kamala Harris'i tebrik ederim. Türkiye - ABD arasındaki dostluğun ve stratejik müttefiklik ilişkilerimizin güçlenmesini dilerim.