ABD'de ırkçı cinayet: Katiller itiraf etti, görüntüler ortaya çıktı ama 2 aydır soruşturma başlatılmadı

ABD'de 25 yaşındaki Ahmaud Arbery'nin ırkçı bir saldırı sonucunda yaşamını yitirmesine ve katillerin cinayeti itiraf etmesine rağmen suçlular hakkında 2 aydır işlem başlatılmadı.08-05-2020 07:52

ABD'nin Georgia eyaletinde 2 ay önce 25 yaşındaki bir siyahi gencin ırkçı bir saldırı sonucunda yaşamını yitirmesine ve cinayete ilişkin görüntülerin bulunmasına rağmen suçlular hakkında yasal işlem başlatılmamasına karşı tepkiler giderek artıyor.

Ahmaud Arbery isimli genç, 23 Şubat tarihinde Georgia eyaletinde bulunan Brunswick kasabasında öldürülmüştü. Arbery'in ailesinin avukatları, gencin bir mahallede silahsız bir şekilde koşu yaptığı sırada kendisini iki beyaz adamın kamyonetle takip ettiği ve ardından vurduğuna ilişkin görüntüleri paylaştı.

CİNAYETİ İTİRAF ETMELERİNE RAĞMEN POLİS ADIM ATMADI

Associated Press'in aktardığı polis kayıtlarına göre, 64 yaşındaki Gregory McMichael ve 34 yaşındaki oğlu Travis Michael, Arbery'i mahallelerinde koşu yaptığı sırada takip edip öldürdüklerini itiraf etti. Ancak, olayın ardından 2 ay geçmesine karşın bu kişilerin henüz tutuklanmadığı belirtildi.

Salı günü avukatlar tarafından paylaşılan görüntüler, sosyal medyada büyük tepkiye neden oldu. Georgia eyaletinde büyük bir kalabalık, cinayeti protesto etmek amacıyla Arbery'nin öldürüldüğü mahalleye yürüdü.

HALA YASAL İŞLEM BAŞLATILMADI

Bölge savcısı Thomas Durden, salı günü yaptığı açıklamada, McMichael'lara yönelik yasal işlem başlatılmasına tahkikat kurulunun karar vermesini istediğini belirtti.

Buna göre, Georgia'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle mahkemelerin 12 Haziran'a kadar kapalı olması nedeniyle McMichael'lara yönelik yasal sürecin başlaması birkaç hafta daha sürebilir.

Durden, McMichael'ların neden tutuklanmadığına ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

POLİS TEŞKİLATIYLA BAĞLANTILI

Arbery'in annesi Wanda Cooper'ın avukatı Lee Merritt, FirstCoast News'a yaptığı açıklamada McMichael'ların cinayeti meşrulaştırmak için "vatandaşlık tutuklaması" talep ettiğini kaydetti.

Merritt, "Hem Travis hem Gregory'nin suç işlediklerini düşündüğünü sanmıyorum. Bu adamlar, yasa dışı kanun infazcısı, bir çete, günün ortasında modern linç uyguladılar" diye konuştu.

Polis kayıtlarına göre, Gregory McMichael, verdiği ifadede, Arbery'i, mahallede hırsızlıkla suçlanan biri hakkında yapılan tarife uyduğu için takip ettiklerini söyledi. Gregory, ifadesinde, Arbery'in oğluna saldırdığı için silahıyla araçtan çıktığını iddia etti.

FirstCoast News, Gregory McMichael'ın yerel polis teşkilatıyla ilişkisi olduğunu, birkaç yıl Brunswick Polis Merkezi'nde çalıştığını, daha sonra bölge savcılığı ofisinde soruşturmacı görevi yürüttüğünü bildirdi.

NBA YILDIZI LEBRON JAMES'TEN TEPKİ

NBA yıldızı LeBron James de, çarşamba günü olaya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

James, "Evimizden çıktığımız her gün/her an resmen avlanıyoruz! Bir koşuya bile gidemeyecek miyiz? Şaka mı yapıyorsunuz?! Üzgünüm Ahmaud (Cennette huzur bul). Ailene dualarımı ve iyi dileklerimi sunuyorum!" dedi.