ABD'de Daniel Prude'u başına poşet geçirerek öldüren polisler açığa alındı

Rochester'da siyah Daniel Prude'un, tutuklama esnasında kafasına poşet geçirerek ölümüne sebep olan polisler açığa alındı.04-09-2020 10:17

ABD'nin New York eyaletinin Rochester kentinde, siyah Daniel Prude'un, tutuklama esnasında kafasına poşet geçirilmesi sonucu hayatını kaybetmesine sebep olan polis memurları açığa alındı.

Bugün basın açıklaması yapan Rochester Belediye Başkanı Lovelly Warren, mart ayında Prude'un tutuklanması ve boğularak ölümü cinayetine karışan polis memurlarının sorgulamalarının devam ettiğini ve bu süreçte ''görevden el çektirilmelerine'' karar verildiğini söyledi.

Öte yandan, ABD medyasında yer alan haberlerde, Prude'un başına geçirilen materyalin, ABD polisinin kanuni uygulamasında yeri olan, tutuklama esnasında muhtemel tükürme ve ısırmalara karşı kullandığı bir tür poşet olduğu ifade edildi. Daniel Prude'un, ruh ve akıl sağlığının yerinde olmadığı, tutuklama anında polislere, ''Koronavirüs taşıyorum'' dediği iddiları da basında paylaşılan bilgiler arasında yer aldı.

NE OLMUŞTU?

Prude'un ailesi tarafından paylaşılan görüntülerde, sokakta çıplak bir şekilde teslim olan Daniel Prude'un, polisin uyarısının ardından kendisine verilen talimatlar doğrultusunda yere yattığı, ellerinin arkadan kelepçelendiği, polisin ise zararsız ve kelepçeli bir şekilde yatan zanlının kafasına poşet geçirerek yere doğru bastırdığı görülüyor. ABD medyasında yer alan haberlerde Prude'un bilinçsiz bir şekilde hastaneye kaldırıldıktan sonra solunum cihazına bağlandığı ve otopsi raporuna göre ise 7 gün sonra hayatını kaybettiği ifade edildi. Otopsi raporunda siyah Prude'un ölümü, ''fiziksel baskı sonucu boğulma komplikasyonları'' ve cinayet olarak kayda geçti.