ABD'de aşı olanlara maske zorunluluğu kalkıyor

CDC, tamamen aşılanmış kişilerin dışarıda maske takmalarına gerek olmadığını fakat federal, eyalet, yerel, kabile veya bölge yasalarının gerektirdiği yerlerde yine de maske takılmasının zorunlu tutulacağını duyurdu.14-05-2021 10:58

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ABD'de yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı tamamen aşılanmış kişilerin dışarıda maske takmalarına gerek olmadığını ve çoğu iç mekanda maske takmayabileceklerini açıkladı.

CDC'den yapılan açıklamada tamamen aşılanmış kişilerin çoğu yerde sosyal mesafe kurallarına uymalarına gerek olmayacağını belirtildi. Ancak uçak ve trenlerde, havalimanlarında, toplu taşıma merkezlerinde ve hastaneler ve doktor muayenehaneleri gibi yerlerde maske takılması tavsiyesi sürüyor. CDC, tamamen aşılanmış kişilerin federal, eyalet, yerel, kabile veya bölge yasalarının gerektirdiği yerlerde yine de maske takması gerekeceğini de hatırlattı.

NÜFUSUN YÜZDE 46,4'Ü EN AZ BİR DOZ AŞI OLDU

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, vaka sayısının 33 milyonu bulduğu, can kaybının ise 583 bini aştığı ABD'de koronavirüse karşı aşılama yarışı sürüyor. CDC’nin son verilerine göre ABD'de en az bir doz aşısını olanların nüfusa oranı yüzde 46,4’ü bulmuş durumda. Tamamen aşılananların oranı da yüzde 35,4. CDC’ye göre 154 milyona yakın ABD'li ilk doz aşısını yaptırdı, tamamen aşılanmış olanların sayısı 117 milyonu geçti.

Aşılanan nüfus oranı birçok ülkeye kıyasla yüksek olsa da aşılama hızının yavaşlaması yetkilileri endişelendiriyor. Halkın yan etkilerinden dolayı aşıya temkinli yaklaşması bu düşüşte etkili.