ABD: Türkiye-Suriye sınırına tekrar asker konuşlandırma niyetimiz yok

Milley, "Türkiye-Suriye sınırına bir daha asker konuşlandırma konusunda ne niyetimiz ne de planımız var” derken, Esper de "Sınır bölgesine asker göndermemiz şu aşamada olası görünmüyor” şeklinde konuştu.27-02-2020 14:37

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, ABD’nin Türkiye-Suriye sınırı bölgesinde tekrar asker konuşlandırması yönünde bir niyet ya da planlarının olmadığını söyledi. Savunma Bakanı Mark Esper da, sınıra tekrar asker gönderilmesine ihtimal vermediğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper ve ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nde 2021 savunma bütçesine ilişkin soruları yanıtladı.

ABD’nin Suriye’deki askeri varlığına ilişkin konuşan ABD Milley, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik Barış Pınarı Harekatı’ndan önce, harekat bölgesindeki askerlerinin çekildiğini ve harekatın başlamasıyla da sınır bölgelerindeki askerlerin doğuya kaydırıldığını hatırlattı.

Milley, “Suriye’deki misyonumuz değişmedi. Misyonumuz, Suriye’nin doğusunda IŞİD ile yapılan mücadeledir. Türkiye-Suriye sınırına bir daha asker konuşlandırma konusunda ne niyetimiz ne de planımız var” diye konuştu.

ESPER: ASKER GÖNDERMEMİZ OLASI GÖRÜNMÜYOR

ABD Savunma Bakanı Esper de, ABD’nin Suriye’deki amacının petrol bölgelerinde, IŞİD’in tekrar ortaya çıkmasını engellemek belirtti. Esper, “Sınır bölgesine asker göndermemiz şu aşamada olası görünmüyor” dedi.