ABD Temyiz Mahkemesi, Halkbank'ın yargılanabileceğine karar verdi

ABD Temyiz Mahkemesi, Halkbank'ın yargılanabileceğine karar verdi

ABD Temyiz Mahkemesi, Halkbank'ın İran'a yönelik yaptırımları ihlal etmesine yardımcı olduğu gerekçesiyle yargılanabileceğine hükmetti. Halkbank, ABD yasaları karşısında dokunulmazlığı olduğunu savunarak davanın düşürülmesini talep etmişti.

Halkbank, İran'ın yararına bir şekilde petrol gelirini altına ve sonrasında nakde dönüştürmekle ve petrolden elde edilen gelirin transferini aklamak için gıda sevkıyatı yapıyor gibi göstermekle suçlanıyor. Savcıların Halkbank'a yönelttiği bir diğer suçlama ise bankanın, erişimi sınırlandırılmış fonlardan İran'a gizlice 20 milyar dolar aktarılmasına yardım ettiği ve bunun en az 1 milyar dolarının ABD finansal sistemi üzerinden kara para aklama yöntemiyle yapıldığı iddiası.

HALKBANK DAVANIN DÜŞÜRÜLMESİNİ İSTEMİŞTİ

Euronews'in haberine göre Halkbank avukatı, bankanın ABD yasaları karşısında dokunulmazlığı olduğunu savunarak ABD'nin İran yaptırımlarını ihlal ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın düşürülmesini talep etmişti. Dolandırıcılık, kara para aklama ve gizli anlaşma suçlamalarını reddeden Halkbank, 'Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası' (FSIA) kapsamında ABD'de yargılanamayacağı gerekçesiyle temyiz mahkemesine başvurmuştu. Mahkeme söz konusu yasanın ceza davalarında dokunulmazlık sağlasa bile Halkbank'a isnat edilen suçun FSIA'nın ticari faaliyetleri kapsamında olduğunu bildirdi.

HALKBANK'TAN AÇIKLAMA

Halkbank, ABD'de devam eden ceza davasıyla ilgili olarak Yabancı Devlet Yargı Bağışıklığı Yasası uyarınca New York İkinci İstinaf Mahkemesi nezdinde yapılan itirazın reddedildiğini, kararın temyiz edilmesi için tüm yasal hakların kullanılacağını bildirdi.

Halkbank'ın, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

"Bankamızın ABD'de devam eden ceza davasıyla ilgili olarak Yabancı Devlet Yargı Bağışıklığı Yasası (FSIA-Foreign Sovereign Immunities Act) uyarınca New York İkinci İstinaf Mahkemesi nezdinde yapmış olduğumuz itiraz Mahkeme tarafından reddedilmiştir. İkinci İstinaf Mahkemesinin ret kararının temyiz edilmesi için tüm yasal haklarımız kullanılacaktır. Kamuoyunun ve yatırımcıların bilgilerine sunarız"