ABD, tartışmalı sığınmacı protokolünü yürürlükten kaldırdı

ABD İç Güvenlik Bakanı, Trump döneminde uygulamaya konulan ve sığınmacıların Meksika’ya sınır dışı edilmesine neden olan düzenlemenin resmen kaldırıldığını duyurdu.02-06-2021 11:48

ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, Ocak 2019'dan bu yana yürürlükte olan ve insani koruma talep eden sığınmacıların Meksika’ya sınır dışı edilmesine neden olan "Göçmen Koruma Protokolleri" programının sona erdirildiği açıkladı.

Bakan Mayorkas tarafından yayınlanan yazılı bildiride, düzenlemeyi olduğu gibi bırakmanın veya üzerinde değişiklik yapmanın Joe Biden yönetiminin vizyonu ve değerleri ile tutarlı olmayacağını kaydedildi. Bildiride, sığınma başvuruları reddedilerek Meksika’ya sınır dışı edilen sığınmacıların sayılarının fazlalığı ve sığınmacıların karşı karşıya kaldıkları barınma, geçim ve güvenlik sorunlarına da dikkat çekildi.

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi John Kato, kararı "oldukça ciddi bir hata" olarak değerlendirirken, Biden yönetiminin "ülke güvenliğini ikinci plana atarak sağduyulu sınır politikalarını gevşettiği" değerlendirmesinde bulundu.

SIĞINMACILAR TEHLİKELİ BÖLGELERDE TOPLANIYOR

Orta Amerika ülkelerinden yola çıkan çok sayıda sığınmacı, Guatemala ve Meksika üzerinden ABD'ye ulaşmaya çalışıyor. Eski Başkan Donald Trump, 2017'de göreve geldikten sonra Orta ve Güney Amerika'dan gelen sığınmacıları Meksika sınırında bekletme kararı almıştı.

ABD ve Meksika hükümetleri arasında 29 Ocak 2019'da varılan, "Meksika'da Kal Programı" olarak da bilinen Göçmen Koruma Protokolü mutabakatı kapsamında ise bu ülke üzerinden ABD'ye göç başvurusunda bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının, başvuru işlemleri sonuçlanana kadar sınır kenti Tijuana'da ikamet etmesi öngörülmüştü.

ABD Başkanı Joe Biden, adaylığı döneminde seçildiği takdirde "Meksika’da Kal" ismiyle anılan düzenlemenin yürürlükten kaldırılacağı sözünü vermişti. Ancak Biden, seçildikten sonra düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesi yönünde talimat vererek, "insani bir sığınma sistemi" tasarlama vaadiyle uygulamanın devamına karar vermişti.

Düzenleme nedeniyle ülkeye sığınma talebinde bulunan sığınmacıların sayılarında büyük oranda düşüş sağlanmasına rağmen, program ciddi eleştirilerin hedefi olmuştu.

ABD'den sınır dışı edilen sığınmacıların, Meksika'nın ABD sınırında uyuşturucu kartellerinin faaliyet gösterdiği tehlikeli bölgelerde toplandığı rapor edilmişti.