ABD, Rakka'daki petrol bölgesine geri döndü

ABD Suriye'nin kuzeydoğusunda bulunan Rakka kentindeki petrol bölgesine tekrar dönerek burada konuşlandı.22-11-2019 13:28

ABD, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Rakka kentinde petrol bölgesi olan Cezra bölgesine yeniden dönerek burada konuşlandı. ABD, Suriye'de petrol bölgelerine yeniden dönerek bu bölgelerde varlığını artırıyor.

Kısa bir süre önce Suriye kuzeydoğusundan çekilerek Irak'a geçen ABD askerlerinden bir kısmı Suriye kuzeyine yeniden dönüş yapıyor.

Türkiye'nin geçen ekim ayında başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Suriye'nin kuzeyinde bazı bölgelerden çekilen ABD ordusu, geçen sene Rakka batısında kurduğu Cezra üssüne geri döndü.

ABD, döndüğü askeri üs Cezra'ya dün akşam saatlerinde bir grup asker de gönderdi. Irak'tan gönderilen askerler havadan ve karadan yoğun güvenlik önlemleri altında Cezra bölgesine ulaşarak petrol bölgesinde konuşlandılar. Bölgede 30 civarında ABD askerinin olduğu öğrenilirken, üssün çevresinde ABD askerleri zaman zaman devriye turları atıyor.

Rakka'ya 4 kilometre yakınlıkta bulunan Cezra bölgesinin çevresinde petrol kuyuları bulunuyor.

Suriye'de 400 civarında askeri bulunan ABD, Suriye kuzeyinde petrol bölgeleri olan Deyr ez Zor, Rakka,  Kamışlı, Tırbespiye, Rimelan, Çılağa, Derik ve Haseke kırsalında petrol bölgelerinde askerlerini bulunduruyor.