ABD polisi Gülen'in evine gitti

ABD polisi, Fethullah Gülen'in Pennsylvania’daki yerleşkesinin olduğu bölgeyi çembere aldığı ve polis helikopterlerinin uçtuğu bildirildi. Polis, yerleşkenin önünde yaklaşık iki saat kaldıktan sonra ayrıldı.04-10-2018 06:53

Pennsylvania Eyalet Polisi, Fethullah Gülen’in yerleşkesinin olduğu adı Golden Generations Retreat Center (Altın Nesiller Dinlenme Merkezi) olan yerleşkede silah seslerinin duyulduğu yönünde gelen bir ihbar üzerine bölgeye gittiğini bildirdi.

Açıklamada, "Güvenlik personeli, güvenlik kapısının dışında şüpheli bir kişinin bulunduğu noktanın yakınlarına ateş açmış. Kimliği tespit edilemeyen kişi, bölgeden kaçmış. Güvenlik görevlilerinin bölgede yaptığı arama tamamlandı ve söz konusu kişi bulunamadı. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor" denildi.

Açıklamada, şüphelinin baştan aşağı koyu renk kıyafetler gitmiş, beyaz bir erkek olduğu belirtildi.

Gülen Yapılanması bünyesindeki ABD merkezli Alliance for Shared Values adlı vakıf da konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Bugün sabah saat 08:30 silahlıymış gibi görünen bilinmeyen bir kişi, Fethullah Gülen'in uzun bir süredir yaşadığı Pennsylvania'nın Saylorsburg bölgesindeki dinlenme merkezine girmeye çalıştı. Güvenlik görevlisi de havaya ateş açarak yanıt verdi ve söz konusu kişi kaçtı" dedi.

Vakıf, dinlenme merkezi personelinin yürütülen soruşturmada eyalet polisine her türlü yardımı yaptığını söyledi. Vakıf ayrıca, olayın, geçen ay içerisinde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın, Gülen yapılanmasıyla ilgili Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve diğer güvenlik kurumlarının "yurt dışında yürüttüğü operasyonlar" olduğu ve bunların "kararlıkla devam edeceği" yönündeki açıklamasından kısa bir süre sonra yaşandığına dikkat çekti.

VAKIFTAN ABD YÖNETİMİNE ÇAĞRI

Açıklamada, "ABD'li yetkili makamlara, Türkiye'yi hem burada ABD'de hem de diğer ülkelerde masum insanlara yönelik eylem ve tehditlerinden sorumlu tutmayı sürdürmeye çağırıyoruz" denildi.

Gülen'in ABD'deki sözcülerinden Alp Aslandoğan, Reuters'a yaptığı açıklamada, Gülen'in olay sırasında yerleşkenin içinde bulunan evinde olduğunu söyledi.

Aslandoğan, "İlk tepkisi bir an önce yetkililere haber verilmesi ve olayın açığa çıkarılması konusunda yetkili makamlarla her türlü işbirliğinin yapılması gerektiği yönünde oldu" dedi.

OLAYI İLK YEREL GAZETECİLER DUYURDU

Gülen'in yaşadığı evin önündeki olay ilk olarak Pennsylvania yerel basınında çalışan gazetecilerin Twitter'dan attığı mesajlarla duyuldu.

Gazeteciler, Gülen'in yaşadığı yerin polis kordonuna alındığını ve helikopterlerin uçtuğunu bildirdi.

WBRE kanalında çalışan Brianna Strunk, Pennsylvania Eyalet Polisi'nin Gülen'in evinde "bir olayı soruşturduğunu" teyit ettiğini duyurdu.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre yerel BRC News13 kanalında çalışan gazeteci Nicole Walters da, "Komşular, kendilerine evden çıkmamalarının söylendiğini ve (polisin) silah taşıyan, siyah kıyafetli bir adamı aradığını söyledi" yazdı.