ABD-KDHC gerilimi yükseliyor

KDHC beş günde ikinci füze denemesini yaptı. ABD, KDHC gemisine el koydu. KDHC lideri Kim Jong Un ise orduya savaşa hazır olma çağrısı yaptı.11-05-2019 10:45

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) bir haftada ikinci kez füze denemesi yapmasının ardından, son dönemde diplomatik çıkmaza giren ABD-KDHC ilişkilerinde gerginlik tırmanıyor.

KDHC devlet haber ajansı, Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin lideri Kim Jong Un’un füze denemelerinde yer aldığını ve “çeşitli uzun menzilli saldırı araçları hakkında” bilgi edindiğini belirtti.

Ajans, denenen silahların niteliğine ilişkin bir bilgi ise vermedi. KDHC lideri Kim’in ayrıca, ordudan savaşa hazırlıklı olunmasını istediği belirtildi. Herhangi bir savaş durumu için tetikte olunması talimatı veren Kim, “Gerçek barış ve ülkenin güvenliği, yalnızca egemenlik yüksek fiziki kuvvetle savunulabildiği sürece garanti altına alınabilir” dedi.

Birgün'de yer alan habere göre, “Kim, ön cephede savunma birliklerinin kabiliyetinin daha da artırılması ve batı cephesinde muharebe görevlerini yerine getirmek ve olası bir acil durumla başa çıkabilmek adına tam muharebe tutumunu sürdürme ihtiyacının altını çizdi” ifadelerine yer verildi.

ABD, KDHC menşeli bir kargo gemisine el koydu. Geminin Rusya ve Çin’in de aralarında bulunduğu bazı ülkelere yasa dışı bir biçimde kömür taşımakta olduğu kaydedildi. Geminin Kuzey Kore ordusunun kontrolü altında bulunan bir şirkete ait olduğu bildirildi. Söz konusu şirketin, ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırım listesinde yer aldığı belirtildi.

ABD-KDHC ilişkilerinde yaşanan yumuşama, Şubat ayındaki ikili zirvenin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından yerini kademeli olarak artan bir gerginliğe bırakmıştı.

ABD Başkanı Trump ve KDHC lideri Kim, Şubat ayında Vietnam’ın başkenti Hanoi’de bir araya gelmişti. Trump, zirveyi “harika bir görüşme” olarak betimlese de, zirvede Kim’in nükleer silahlardan arınma konusunda geri adım atmadığını söylemişti.