ABD, IŞİD'e Türkiye'den yardım eden 3 şirket ve 2 kişiyi kara listeye aldı

ABD, Türkiye'de faaliyet yürüten üç şirket ve iki kişi hakkında yaptırım kararı aldı.19-11-2019 00:54

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), IŞİD'e yardım ettiği iddiasıyla iki kişi ve Türkiye'de faaliyet gösteren üç şirket hakkında yaptırım kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Değerler Kontrol Dairesi bugün yayımladığı basın açıklamasıyla IŞİD'e yardım gerekçesiyle bazı şirketlere yaptırım kararı aldığını duyurdu.

IŞİD'E YARDIM EDİLDİĞİ TESPİT EDİLDİ

Euronews'in haberine göre, açıklamada İsmail ve Ahmet Bayaltun kardeşlerin IŞİD militanlarına tedarikçilik yaptığı, İsmail Bayaltun'un sahibi olduğu ACL İhracat ve İthalat şirketine de 2015 - 2017 yılları arasında IŞİD'e ekipman sağladığı gerekçesiyle işlem başlatıldığı bildirildi.

Kara listeye alınan ve Türkiye'de faaliyet gösterdiği belirtilen diğer firmalarsa döviz ve para transfer şirketleri Sahloul Money Exchange Company ile Al-Sultan Money Transfer Company oldu.

İŞ YAPMALARI YASAKLANIYOR

Amerikan Hazine Bakanı Steven Mnuchin kararın ABD askerlerinin IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin öldürülme operasyonunun ardından gruba yönelik baskı taktiğinin devamı olduğunu açıkladı.

Yaptırımlar çerçevesinde hakkında karar alınan kişilerin ABD'de bulunan varlıkları donduruluyor ve Amerikalıların bu kişilerle iş yapmasını yasaklanıyor.