ABD, İran'a yönelik yaptırımlarına 22 özel metali ekledi

İran'ın nükleer, askeri ya da balistik füze programlarını gerekçe gösteren ABD, 22 özel metali daha yaptırım listesine ekledi.31-07-2020 08:12

Trump yönetimi, İran'ın nükleer, askeri ya da balistik füze programları ile ilgili olduğu gerekçesiyle İran'a gönderenlere yaptırım uygulanacak metaller listesine, 22 özel metalin daha eklendiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, İran'ın nükleer, balistik füze ve askeri programlarının, uluslararası barış ve güvenliğe büyük bir tehdit oluşturduğunu kaydetti. Bu tehditle mücadele etmek için İran'a yönelik metal yaptırımlarını genişlettiklerini söyleyen Pompeo, "Bugün Dışişleri Bakanlığı İran'ın nükleer, askeri gerekçelerle ya da balistik füze programları için kullanılan 22 özel metali açıklıyor. Bu materyalleri, bilerek İran'a gönderenler yaptırımlara maruz kalacaklardır" ifadelerini kullandı.

'İRAN'IN İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ DEVRİM MUHAFIZLARI KONTROL EDİYOR'

Pompeo ayrıca, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun, İran'ın inşaat sektörünü kontrol ettiğini iddia ederek, bazı belirli malzemelerin İran'a ya da İran'dan transferinin de yaptırımlara neden olacağını belirtti.

ABD'nin yaptırım listesine aldığı 22 metal arasında alüminyum ve çelik türevleri de yer alıyor.