ABD Dışişleri Sözcüsü: Vize kararı koordinasyon içinde alındı

ABD Dışişleri Sözcüsü, yaptığı açıklamada "Diplomatik misyon çalışanımızın tutuklanmasından dolayı hayal kırıklığına uğradık" dedi.10-10-2017 22:49

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, yaptığı açıklamada "Diplomatik misyon çalışanımızın tutuklanmasından dolayı hayal kırıklığına uğradık. Vize kararı bizimle ve Beyaz Saray'la koordinasyon içinde alındı" dedi. Sözcü tarafından yapılan açıklama, akıllara Erdoğan'ın Büyükelçi John Bass'la ilgili olarak kullandığı ifadeleri getirdi. Erdoğan, yaşanan krizle ilgili olarak Büyükelçi John Bass'ı suçlamış ve Bass’ı "ABD’nin Türkiye’deki bir temsilcisi olarak görmediklerini" ve "Veda ziyaretlerini de kabul etmeyeceklerini" söylemişti.

ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesinin Türkiye'nin tavrına bağlı olduğunu söyleyen Sözcü, "Tutuklanan çalışanımızın serbest bırakılması ilişkilerin düzelmesi için iyi bir başlangıç olur" dedi ve ayrıca "John Bass'ın Türkiye'de görev yapmasından gurur duyduk, kendisi başarılı bir diplomattır" ifadelerini kullandı.