ABD Dışişleri: Senato'nun 'soykırım' kararına katılmıyoruz

ABD Dışişleri Sözcüsü Ortagus, Senato karar tasarısına katılmadıklarını vurgulayarak, bu konuda "yönetimin pozisyonunun değişmediğini" kaydetti.17-12-2019 20:15

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Senato'dan geçen 'soykırım' kararına Beyaz Saray'ın katılmadığını belirterek Trump tarafından 24 Nisan'da yapılan açıklamanın geçerli olduğunu söyledi. Ortagus, 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan Senato karar tasarısına katılmadıklarını vurgulayarak, bu konuda "yönetimin pozisyonunun değişmediğini" kaydetti.

Ortagus, geçen hafta ABD Senatosu'nda kabul edilen 150 no'lu karar tasarısına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Senato’nun bu kararına katılmadıklarını belirtti.

Ortagus, söz konusu karar tasarısına ilişkin, "Yönetimin pozisyonu değişmedi. Bu konudaki görüşümüz, geçen nisan ayında Başkan'ın (Donald Trump) net açıklamasında yansıtıldığı gibidir" değerlendirmesinde bulundu.

TRUMP NE DEMİŞTİ?

ABD Başkanı Donald Trump, 24 Nisan'da 1915 Ermeni olaylarının yıl dönümünde yaptığı yazılı açıklamada "Büyük Felaket" ifadesini kullanmıştı.

NE OLMUŞTU?

ABD Senatosu'nda geçen hafta yapılan bir oylamada, 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan bir karar tasarısı kabul edilmişti.

29 Ekim'de de Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda yapılan oylamada benzer bir karar tasarısı kabul edilmişti.

Türkiye tarafından ise söz konusu adımların "yok hükmünde" olduğu vurgulanmıştı.