ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye'nin harekatı IŞİD ile mücadeleyi tehlikeye atıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından dış ülke büyükelçiliklerine gönderilen metinlerde, Türkiye'nin Suriye harekatının IŞİD ile mücadeleyi tehlikeye attığı belirtildi.22-10-2019 09:05

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın dış ülkelerdeki büyükelçiliklerine, Türkiye'nin Suriye harekatının bölgede IŞİD'e karşı mücadeleyi ve sivilleri tehlikeye attığı yönünde konuşma metinleri yolladığı belirtildi.

ABD medyasında konuya ilişkin yer alan haberlerde, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından gönderilen metinlerin, Donald Trump yönetiminden gelen söylemlerle çeliştiğine dikkat çekildi.
Bununla birlikte, kıdemli diplomatların Trump'ın Suriye'den çekilme kararından dolayı endişe duydukları ileri sürülürken, söz konusu konuşma metinlerinde, "Türkiye'nin askeri harekatı IŞİD ile mücadeleyi, sivillerin hayatını ve bölge güvenliğini tehlikeye atıyor" ifadelerine yer verildiği belirtildi.

'TÜRKİYE İHLALLERİ SORUŞTURMALI'

Öte yandan, Türkiye'nin Suriye'de düzenlediği harekat sırasında insan hakları ihlali işlediği savunulurken, Türkiye'nin bu ihlalleri soruşturması gerektiği ifade edildi.

Ayrıca, bölgeden askerlerle beraber insani yardım çalışanlarının da çekildiği kaydedilen metinde, ABD'nin bölgeye göndermeyi planladığı 50 milyon dolarlık yardımın ihtiyaç olan yerlere ulaştırılmasının zorlaştığı ileri sürüldü.