ABD Dışişleri Bakanından Filistin yardımları hakkında açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Donald Trump döneminde askıya alınan Filistin yardımlarını yeniden başlatmayı planladıklarını duyurdu07-04-2021 21:40

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Trump döneminde askıya alınan Filistin yardımlarını yeniden başlatmayı planladıklarını duyurdu. 

1 Nisan’da Filistin’e toplamda 125 milyon dolarlık yardım gönderme konusunda Kongre’ye bildirimde bulunan ABD yönetimi, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinde konuşarak, Trump döneminde Filistin'in ABD'de kapatılan diplomatik misyonlarının yeniden açılacağını belirtmiş ve BM'nin Filistinlilere yardım programlarının yeniden işler hale getirileceğini kaydetmişti.

Donald Trump başkanlığındaki ABD yönetiminde, Eylül 2018'de Filistin’in Washington’daki diplomatik misyonlarını kapatılmıştı.

Habertürk'te yer alan habere göre; başlatılacak bu yardım paketine, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'nın kalkınması için 75 milyon dolar, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansının (USAID) programları için 10 milyon dolar ve Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) programları için 150 milyon dolarlık desteklerin de dahil olduğuna dikkat çeken Blinken: "Kongre ile çalışarak ABD'nin Filistin halkına yönelik ekonomik kalkınma ve insani yardımlarını yeniden başlatmayı planladığımızı duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz." ifadesini kullandı. 

Kovid-19 salgınının etkisini azaltmak üzere Filistin'deki orta ve küçük ölçekli girişimciler için de bazı yardımların olacağını belirten Blinken, yardımların bir kısmının da Doğu Kudüs Hastane Ağı'na yapılacağını söyledi.  

Bu fonun geçen ay açıklanan 15 milyon dolarlık Kovid-19 yardımına ek olacağını kaydeden Blinken, ABD'nin UNRWA hizmetlerine yönelik yardımlarına ilişkin ise: "ABD, UNRWA'nın Lübnan, Ürdün, Suriye, Batı Şeria ve Gazze de olmak üzere 5 operasyon alanına umut ve istikrar getirmek üzere 500 bin kız ve erkek çocuğun eğitimi dahil UNRWA hizmetlerine desteğini de yeniden başlatacaktır. UNRWA'ya verilecek fon aynı zamanda sağlık, ilaç ve tıbbi malzeme ile Kovid-19'dan etkilenen ailelere nakit ve gıda yardımları gibi kritik Kovid-19 yardımlarını da içerecektir." ifadelerini kullandı.  

Filistin halkına sağlanan bu yardımların ülke menfaatlerine uygun olduğunu ifade eden Blinken, sözlerine bu yardımların Filistin'de ekonomik kalkınmaya katkı sağladığını, bölgede güvenlik koordinasyonu ve istikrar oluşturacağını ekledi. 

İki devletli çözüm için ülkesinin hem İsraillilere hem de Filistinlilere destek vermek konusunda kararlı olduğunu söyleyen Blinken: "ABD, diğer bağışçılara da İsrailliler ile Filistinlilere aynı şekilde istikrar ve refah sağlama hedefine hizmet eden faaliyet ve programlara destek verme konusunda teşvik ediyor” dedi.