ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: İran'la silah ticareti yapanlara yaptırım uygulamaya hazırız

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran ile silah ticareti yapan kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulamaya hazır olduklarını açıkladı.18-10-2020 23:04

Birleşmiş Milletler'in (BM) İran'a yönelik uyguladığı silah ambargosunun kalkmasının ardından, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran ile silah ticareti yapan kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulamaya hazır olduklarını açıkladı.

İran'ın silah ambargosunun kalktığını duyurmasının ardından yazılı bir açıklama yayınlayan Pompeo, 19 Eylül'de attıkları adımla İran'a yönelik silah ambargosu da dahil tüm BM yaptırımlarını tekrar getirdiklerini ifade etti. İran'a belirli konvansiyonel silahların ihracatı ya da bu ülkeden silah alınmasının Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK) kararlarının ihlali olacağını söyleyen Pompeo, “ABD, İran'a yönelik konvansiyonel silah tedariki, satışı ya da transferine katkı sunan kişi ve kuruluşları yaptırıma çarptırmak için tüm ülke içi yetkilerini kullanmaya hazırdır. Ayrıca, bu silahlara ilişkin teknik eğitim, mali destek ve hizmet ya da herhangi bir şekilde yardım sağlayan kişi ve kurumlara da yaptırım uygulamaya hazırız. Ortadoğu'da barış ve istikrar isteyen ve terörle mücadeleyi destekleyen tüm milletler İran ile tüm silah işlerinden kaçınmalıdır” ifadelerini kullandı.

'İRAN BARIŞÇIL ÜLKELERİN GÜVENLİĞİNi TEHLİKEYE ATIYOR'

İran'a yapılan silah satışının bölgedeki tansiyonu artırdığını söyleyen Pompeo,  “İran’ın terör gruplarının eline daha fazla silah verdiğini, İsrail ve diğer barışçıl ülkelerin güvenliğini tehlikeye attığını” diye belirtti. Pompeo, "Son 10 yıldır, ülkeler çeşitli BM önlemleri çerçevesinde İran'a silah satışından kaçındı. Şimdi bu yasaklara karşı gelen bir ülke, barış ve güvenliğin yerine çatışma ve gerginliği tırmandırmayı seçmiş demektir” dedi.

İran'ın önünde iki seçenek olduğuna dikkat çeken Pompeo, bu ülkenin ya 'BM yaptırımlarını ihlal ederek silah satın almayı sürdürmeyi ya da fonlarını İran halkı için kullanmayı seçebileceğini' belirtti.