ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: İran, Trump'ın mesajını anladı

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, katıldığı bir televizyon programında, Kasım Süleymani’nin öldürülmesi hakkında konuştu. Pompeo konuyla ilgili "Bugün dünyanın daha güvenli bir yer haline geldiği açık. İran'ın mesajı anladığına eminim" dedi.05-01-2020 17:39

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABC televizyonuna konuştu. Geçtiğimiz günlerde ABD tarafından öldürülen Kasım Süelymani hakkında konuşan Pompeo, "Bugün dünyanın daha güvenli bir yer haline geldiği açık" ifadesini kullandı.

"Süleymani'ye karşı harekete geçilmemiş olsaydı kendisi büyük bir risk teşkil edecekti" diyen Mike Pompeo, drone ile yapılan hava operasyonunun "Ellerindeki istihbaratın bir gereği" olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter'dan İran'ın kültürel varlıklarını hedef alabileceğine yönelik ifadelerinin aksi yönde bir açıklama yapan Mike Pompeo, ABD'nin uluslararası yasalarla belirlenmiş angajman kurallarına bağlı olduğunu söyledi.

Pompeo "İran yönetiminin, Trump'ın bakış açısını ve vermek istediği mesajı açıkça anladığına eminim" ifadelerini kullandı.

Pompeo ayrıca Trump yönetiminin Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili kongreyi bilgilendireceğini ekledi.