ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Bölgede yaşanan istikrarsızlıktan Erdoğan sorumlu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo “Erdoğan'ın durması lazım, Suriye'ye bu istilayı durdurması lazım” dedi.16-10-2019 17:02

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyona yeşil ışık yakan ve Uluslararası Koalisyon güçlerinin bölgeden çekilmesi kararını veren ABD Başkanı Donald Trump’ın, saldırının sonlandırılması için gönderdiği Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, konu hakkında Fox Business Network televizyonuna konuştu. 

Çözüm arayışında olduklarını belirten Pompeo, “ABD'nin amacı ABD - Türkiye ilişkilerini koparmak değil, Türkiye'yi bu tür davranışlara girme kapasitesinden mahrum bırakmak. ABD Suriye'de vakum oluşmamasını garantiye almak için uğraşıyor” dedi. 

Bölgede yaşanan istikrarsızlıktan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ı sorumlu tutan Pompeo, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşme beklentisi içindeyiz. Başkan Trump bunu ABD hükümetinin en üst düzeyinde yapıp kendisiyle yüz yüzde görüşmemizin önemli olduğu hissiyatında; Erdoğan'ın durması lazım, Suriye'ye bu istilayı durdurması lazım” diye belirtti.