ABD, 33 Çin şirket ve kuruluşunu ‘kara listeye’ aldı

Washington, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Müslümanlara 'kötü muamele' yapıldığı iddiasıyla, insan hakları ihlali ve ülkenin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğu gerekçesiyle Çin’in 33 kuruluşuna yaptırım kararı getirdi.23-05-2020 14:43

ABD Ticaret Bakanlığı, internet sitesinden yaptığı bir açıklamayla Çin’in 9 kuruluşunun insan hakları ihlali, 24 kuruluşu da ABD’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturdukları gerekçesiyle yaptırım listesine dahil edildiğini duyurdu.

Bu şirket ve kurumların Amerikan teknolojilerine erişimi, bakanlığın özel izni olmadan ABD yapımı ürünleri doğrudan veya üçüncü ülkeler üzerinden ithalinin yasaklanacağı açıklandı.

9 KURULUŞA SİNCAN YAPTIRIMI 

Açıklamada, yaptırım listesine dahil edilen 9 kuruluşun Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygurlar, Kazaklar ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik “baskı kampanyaları, kitlesel keyfi gözaltılar, zorla çalıştırmalar ve kontrol sırasında insan hakları ihlallerinde ve suistimallerde” yer aldığı öne sürüldü.

Bu listede Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, Adli Tıp Enstitüsü ve 8 şirket yer aldı. Şirketlerin isimleri ise açıklanmadı.

Diğer 24 devlet ve ticari kuruluş da “ABD’nin ulusal güvenliğine veya dış politikasına aykırı eylemlerde” bulunmakla suçlandı. Çin, Hong Kong ve Cayman Adaları’nda bulunan bu kuruşlar arasında, Beijing Cloudmind Technology Co, Pekin Bilgisayar Bilimi Merkezi ve Beijing Jincheng Huanyu Electronics gibi ileri teknoloji şirketleri ve araştırma merkezleri yer alıyor.