AA'yı eleştiren Metin Uca'ya hapis cezası

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Anadolu Ajansı’nın önceden açıkladığı verilerle seçim sonuçlarının birebir uyuşmasına ilişkin Twitter’dan yaptığı paylaşım sebebiyle Metin Uca’ya 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verildi.05-06-2020 16:50

Gazeteci Metin Uca'ya 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Anadolu Ajansı'nın (AA) önceden açıkladığı verilerle seçim sonuçlarının bire bir uyuşmasına ilişkin yaptığı Twitter paylaşımı nedeniyle 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verildi.

 ANKA'da yer alan habere göre, AA Genel Müdürü Şenol Kazancı ve Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya’nın gazeteci Metin Uca hakkında açtığı davada İstanbul 52. Asliye Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı. Uca'ya 'görevli memura görevi nedeniyle hakaret' suçundan 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verildi.

'AMACIM ALGI OPERASYONUNA TEPKİ GÖSTERMEKTİ'

Uca'nın yaptığı paylaşımın 'ifade özgürlüğü sınırlarını aştığını savunan mahkeme, paylaşımın ‘aleni ortamda yaptığı’ ve ‘birden fazla kişiye yönelik olduğu’ için cezasında artırıma gitti.

Suçu reddettiği savunmasında Metin Uca şu ifadeleri kaydetti:

“24 Haziran seçimlerinden önce rastlantısal olarak seçim sonuçlarıyla örtüşecek şekilde seçim sonuçları ekrana yansıdı. O dönemde hazırlık çalışması olduğu söyledi. Ancak seçim gecesi sonuçların ekrana yansıyan yüzdelerle aynı olduğunu görünce ben de ilk tweeti attım. Burada amacım algı operasyonuna olan tepkimi dile getirmek ve sandık başında görevli olanların sandık başından ayrılmalarını engellemekti.”