AA’nın ‘çatışmada öldürüldü’ dediği kişi cezaevinde

Anadolu Ajansı'nın 2 Şubat'ta çatışmada öldürüldüğü şeklinde haberini yaptığı kişinin 2016’dan bu yana cezaevinde olduğu ortaya çıktı.06-02-2018 13:33

Anadolu Ajansı’nın (AA) Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 2 Şubat’ta çıkan çatışmada yaşamını yitirdiğini iddia ettiği 3 kişiden biri olan İshan Ekinci’nin 9 Eylül 2016’dan bu yana Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olduğu ortaya çıktı. Batman 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "polislere bomba atmaya çalışırken kolunu kaybettiği" iddiasıyla 3 yıl 4 ay ceza verilen Ekinci hakkında aynı mahkeme, “kolunu örgütün dağ kadrosunda girdiği çatışmalarda kaybettiği”ni ileri sürmüştü.  

ÖLDÜ DENEN KİŞİ CEZAEVİNDE

AA'nın 2 Şubat tarihli haberine göre Diyarbakır Lice Dernek Köyü'nden yapılan ihbar sonucu PKK'nin Diyarbakır Eyalet Sorumlusu Murat Üçer (Eylül Ergani), Veli Taşkıran (Botan) ile İhsan Ekinci (Brusk Elih) ve Veysel Çelik'in öldürüldüğü iddia edildi. Söz konusu haberde İshan Ekinci'nin adı "İhsan Ekinci" olarak yazılırken, üzerinde mühür bulunan resmi bir evraktan alınmış fotoğrafı kullanıldı. AA'nın haberinde çatışma yaşandığı yazılırken, Ekinci 2016’dan beri Batman M Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

Şubat 2013’te sağ kolu bileğinden itibaren kopmuş olan Ekinci hakkında daha önce de Batman 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Lice kırsalında bulunduğu esnada 04-07 Aralık 2016’da yapılan operasyonlar sırasında yaşanan çatışmalarda kolunu kaybettiği iddia edilmiş ve hakkında dava açılmıştı.

'YASAL İŞLEMLERİ BAŞLATACAĞIZ'

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Ekinci'nin ailesinin AA'nın haberini görmesinin ardından yaşamından endişe ettikleri için avukatı Mesut Aydın'a ulaştı. Haberi almasının ardından cezaevi yetkilileri ile görüşen Aydın, "Müvekkilim hakkında asılsız ithamlar yapılıyor. AA, müvekkilimin kimlik bilgilerini ve fotoğraflarını nereden alıyor? Müvekkilimin kişilik hakları zedelenmiştir. Ailesinin talebi üzerine tüm yasal işlemleri başlatacağız" diye konuştu.