AA Genel Müdürü'ne istifa çağrısı

CHP'li vekil Karabat konuyla ilgili verdiği önergede "Anadolu Ajansı seçim sonuçlarında veri akışını sağlamakla görevli olduğu halde seçim gecesi bu görevini yerine getirmemiştir. Bu açıkça halkın haber alma özgürlüğünün gaspıdır!" ifadelerini kullanırken, basına yaptığı açıklamada da "Anadolu Ajansı Başkanını derhal istifaya çağırıyorum!" dedi.11-04-2019 21:30

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, 31 Mart yerel seçimlerinde saatlerce veri akışını durduran Anadolu Ajansı (AA) hakkında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle yazılı bir soru önergesi verdi. 

Soru önergesinde AA’nın tarihsel ve kurumsal önemine vurgu yapan Karabat, “Anadolu Ajansı halkın milli menfaatlerini korumakla yükümlüdür. Milli mücadelenin ve Atatürk’ün mirası olan bu kurum, halkın vergileriyle ayakta durmaktadır. Dolayısıyla seçim gecesi bu tarihsel sorumluluğunun gereğini yapmamıştır!" dedi.

"Seçim sonuçlarının taraflı bir şekilde manipüle edilmesi, ilk elde Anadolu Ajansı tarafından yapılmıştır. Seçimin ilk saatlerinde hızla veri girişi yapan Ajans Sayın Ekrem İmamoğlu’nun önde olduğunun netleşmesi üzerine saatlerce veri akışını durdurdu!” diyen Karabat, "Bu açıkça halkın haber alma özgürlüğünün gaspıdır!" ifadelerini kullandı.

Karabat soru önergesinin devamında şu ifadelere yer verdi;

“Seçime ilişkin tartışmalara neden olan kurumların başında gelen Anadolu Ajansı seçim sonuçlarında veri akışını sağlamakla görevli olduğu halde seçim gecesi bu görevini yerine getirmemiştir. Bu açıkça halkın haber alma özgürlüğünün gaspıdır!

AKP’nin itirazları yüzünden 10 gündür sonuçlanamayan İstanbul seçimlerinde iktidarın süreci bir çıkmaza sürüklediğini söyleyen Karabat, AKP iktidarı, cumhuriyetin, milli mücadelenin kurumlarını tahakkümü altına almıştır. Anadolu Ajansı AKP lehine veri sağlayan bir konuma gelmiştir! Yüz yıllık kurumun adı son uygulamalarla gölgelenmiştir”

'DERHAL İSTİFAYA ÇAĞIRIYORUM'

Basına yaptığı açıklamada, AA Genel Müdürü Kazancı'yı istifaya çağıran Karabat, "Seçimin üzerinden 11 gün geçti Anadolu Ajansı’ndan hala ses yok! Anadolu Ajansı’nı milli mücadele tarihimize uygun davranmaya, hukuka, adalete ve eşitliğe davet ediyorum! Anadolu Ajansı hiçbir siyasal görüşün temsilcisi olamaz! Olmamalıdır! Lütfen gereği yapılsın! Anadolu Ajansı Başkanını derhal istifaya çağırıyorum!” dedi.