AA 'FETÖ’ sanıkları duruşmadan kaçtı’ dedi, valilik yalanladı

Anadolu Ajansı Gülen Cemaati yapılanması ve darbe girişimi ile ilişkili olma iddiasıyla yargılanan 4 sadığın duruşma salonundan kaçtığını iddia etti. Ankara  valiliği ise haberi yalanladı.06-04-2018 14:37

Darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulu'ndaki eylemlere ilişkin 5'i firari 307 kişinin yargılandığı davada mahkeme, tutuksuz 19 sanığın tutuklanmasına, tutuklu 2 sanığın ise tahliyesine karar verdi. Anadolu Ajansı ara kararın açıklanması sırasında 4 sadığın duruşma salonundan kaçtıklarını öne sürdü. Ankara Valiliği ise Kara Harp Okulu davası duruşmasında salondan kaçan sanık olmadığını, sanıkların zaten salonda bulunmadığını açıkladı.

AA, Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'nde 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulu'ndaki eylemlere ilişkin davada tutuksuz yargılanan 4 “FETÖ” sanığının ara karar verilmeden önce duruşma salonundan kaçtığı haberini servis etti.

Habere göre, kaçan sanıklar Serkan ve Songül Hasdemir ile Mustafa Kayabaşı ve Zekeriya Şentürk hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

ANKARA VALİLİĞİ: FİRARİ SANIK YOK

Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Bazı basın yayın organlarında Sincan Cezaevi Kampüsü'nde devam eden Kara Harp Okulu davası duruşmasında 4 FETÖ'cü sanığın duruşma salonundan firar ettiği yönünde haberler çıkmıştır. Yapılan incelemede herhangi bir firarın veya firar girişiminin olmadığı, tutuksuz yargılanmakta olan ve duruşma anında salonda bulunmayan 15 sanık hakkında 5 Nisan 2018 tarihinde tutuklama kararı verilerek yakalama kararı çıkarıldığı anlaşılmıştır. Haklarında tutuklama kararı verilen 15 sanığın yakalanması için çalışmalara devam edilmektedir" denildi.