A101'de miadı dolmuş ürünleri sattırmak için işçilere baskı: 'Gerekirse kadınlığını kullan'

A101'de miadı dolmuş ürünleri sattırmak için işçilere baskı: 'Gerekirse kadınlığını kullan'

Son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri zorla sattırmak için işçiyi aşağılayan her yolun denendiği zincir marketlerde bu kez de kadın işçiye “Kadınlığını kullan, sat” denildiği ortaya çıktı.

Ayşenur Önal

Zincir marketlerde işçilerin ağır çalışma koşulları, mobbing ve ürünlerin satışı için baskılar sürüyor. A101’de peş peşe ortaya çıkan skandallara bir yenisi daha eklendi. Bu kez de son kullanma tarihi (SKT) gelmiş ürünlerin satılabilmesi için kadın çalışana “Kadınlığını kullan” baskısı yapıldı. Zonguldak’ta A101 Yeni Mağazacılık A.Ş.’de çalışan bir kadın işçi, kısa süreli çalışmasına rağmen yaşadığı mobbinge dayanamayarak işten ayrıldığını söyledi.

Kadın işçi yaşadıklarını şöyle anlattı:

‘YALVAR YAKAR, BİR ŞEKİLDE SAT, KADINLIĞINI KULLAN YİNE SAT’

“İşi bıraktım, çünkü rahatsız ettiler beni, huzursuz oldum. Diğer yerlerde bu kadar baskı var mı bilmiyorum ama son kullanma tarihi gelmiş ürünleri satma konusunda sıcak satış performansı bekleniyor. A101 çalışanın yükselmesi ve orada barınması tamamen sıcak satışına bağlı. Bazı ürünler vardır raf ömrü 1 hafta öncesinden kalkar, peynir gibi. Son güne kadar onu tutup, son güne kadar satmak zorunda bırakıldığımı biliyorum. ‘Yalvar yakar, bir şekilde sat’ deniliyor. ‘Kadınlığını kullan yine sat’ denilerek SKT satışı yapmamız istendi.”

‘ŞAKA SANDIM VE ANLAMLANDIRAMADIM’

Yaşadığı mobbinge rağmen çalışmaya devam ettiğini söyleyen işçi, “Şaka sandım ve anlamlandıramadım ama sonra baktım gerçekten her gün SKT yaptırıyorlar. Ekmeği bile zorla satıyorum. İnsanlar normal ekmek yiyorum diyor ama ‘Ne olur bunu alır mısınız?’ demek zorunda kalıyorsunuz. Ben o yapıda bir insan olmadığım için ağır geldi, bu şekilde konuşmak, yalvarmak” dedi.

‘YÜKSELMEK İÇİN HER ŞEYİ YAPABİLİYORLAR’

Satılmayan ürünlerin fireye yazıldığını ve çöpe atıldığını ya da imha edildiğini belirten işçi, “Fire oranları yükseldiği zaman mağaza etkileniyor. Bu sebepten dolayı da mağaza içinde baskı oluşuyor. Belki daha fazla bir şey yaptırılanlar vardır, kadın-erkek fark etmez, bu yaşanılan yukarda koltukta oturanla alakalı” sözlerine yer verdi.