9 Mayıs Zafer Günü İstanbul'da kutlandı

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin İkinci Dünya Savaşı’nda faşistleri yenilgiye uğrattığı günü temsil eden 9 Mayıs Zafer Günü İstanbul'da kutlandı.05-05-2019 18:32

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin İkinci Dünya Savaşı’nda faşistleri yenilgiye uğrattığı günü temsil eden 9 Mayıs Zafer Günü İstanbul'da kutlandı.

İstanbul Heybeliada’da, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB), Nazi güçlerine karşı İkinci Dünya Savaşı’nda (Büyük Vatan Savaşı) kazandığı zaferin 74. yıldönümü kutlandı.  

Yüzlerce kişinin katıldığı etkinlik, Osmanlı-Rus savaşında esir alınan ve bir kısmının Heybeliada’da vefat ettiği yaklaşık 300 Rus askeri için yapılan anıta yürüyüşle başladı.

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu desteği ile Toplumsal Diplomasi Derneği’nin düzenlediği bu kutlamaya katılanlar sadece Rusya’dan değildi. İkinci Dünya Savaşı’nda savaşan Ukrayna, Moldova, Gürcistan, Kazakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Belarus, Estonya, Litvanya gibi ülkelerden de temsilciler yürüyüşe katılım sağladı.

Kutlamaya, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Dmitry Evdokimov katıldı ve Rus Subayları Anıtı’na çiçek bıraktı.

Sputnik'te yer alan habere göre törene katılan Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Evdokimov Sputnik’e yaptığı açıklamada “Eski SSCB ülkeleri vatandaşları bugün buraya bir eyleme katılmak için geldiler. Rusya’da ve eski SSCB’de Büyük Anavatan Savaşı diyoruz İkinci Dünya Savaşı’na. Bu eylem her yıl yapılıyor. Bu eylemi halk yapıyor, halk istiyor ve düzenliyor. Çünkü herkes kendi dedesini, babasını anmak istiyor. Çünkü bu galibiyet sadece Rusya için değil eski SSCB ülkeleri için de kutsal bir savaştır. 9 Mayıs bizim için çok büyük bir olaydır ve bayramdır” dedi.