9 kişinin hayatını kaybettiği Ankara tren faciasıyla ilgili yargılama 13 Ocak'ta başlayacak

10 kişi hakkında, 'birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle, Ankara 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 13 Ocak'ta görülecek.12-11-2019 13:27

13 Aralık 2018'de meydana gelen ve 9 yurttaşın ölümüyle sonuçlanan Ankara hızlı tren faciasıyla ilgili 10 sanığın yargılanmasına, 13 Ocak 2020'de başlanacak.

13 Aralık 2018 tarihinde Ankara-Konya seferini yapan yüksek hızlı tren ile raylarda kontrol için bulunun kılavuz trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 3'ü makinist 9 kişi yaşamını yitirdi. Kazayla ilgili yürütülen soruşturma geçtiğimiz ay tamamlanarak 10 kişi hakkında, 'birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle, Ankara 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

DURUŞMA 13 OCAK’TA

Mahkeme, duruşma için 13 Ocak 2020 tarihine gün verirken, tutuklu sanıklar tren teşkil memuru Osman Yıldırım, hareket memuru Sinan Yavuz, trafik kontrolörü Emin Ercan Erbey ile tutuksuz sanıklar YHT Ankara Gar Müdür Yardımcısı Kadir Oğuz, Trafik Servis Müdür Yardımcısı Vekili Ergün Tuna, YHT Trafik Servis Müdürü Ünal Sayıner, YHT Ankara Müdürü Duran Yaman, Şube Müdürü Recep Kutlay, TCDD Trafik ve İstasyon Yönetimi Daire Başkanı Mükerrem Aydoğdu, TCDD Emniyet ve Kalite Yönetimi Daire Başkanı Erol Tuna Aşkın, ilk kez hâkim karşısına çıkarak savunma yapacak.

SAVCILIK SORUŞTURMA TALEBİNDE BULUNMUŞTU

Geçtiğimiz ay tamamlanan İddianamede, bilirkişi raporunda kusurlu bulunan dönemin TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve şu anda TCDD Genel Müdürü olan dönemin Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun şüpheli olarak yer almamıştı. Savcılık bu iki isim için bakanlıktan soruşturma için izin talebinde bulunmuştu.

NE OLMUŞTU?

Ankara - Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren aynı hattaki kılavuz treniyle çarpıştı. 9 kişi hayatını kaybetmiş, 92 kişi yaralanmıştı. 13 Aralık saat 06.36'da marşandiz istasyonunda meydana gelen faciada Ankara'dan Konya'ya gitmek üzere 06.30'da Yüksek Hızlı Tren Garı'ndan hareket eden tren, yol kontrolünden dönen lokomotifle kafa kafaya çarpışmıştı. Kaza sonrası yüksek hızlı trenin iki vagonu, 4 dakika sonra raydan çıkıp üst geçidin ayağına çarmış, çarpmanın etkisiyle üst geçidin bir bölümü çökmüştü.

Kaza yaşandığı sırada trenin hızının 80 - 90 km civarında olduğu söylenmişti.