8 Mart’ta saldırıya uğrayan kadınlardan suç duyurusu

8 Mart’ta Taksim’de katıldıkları yürüyüşün ardından gittikleri mekanda şiddete uğrayan 8 kadın, suç duyurusunda bulundu.19-03-2018 14:45

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Taksim’de düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü'ne katıldıktan sonra kutlamak için gittikleri mekanda şiddete uğrayan 8 kadın, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya şiddete uğrayan 8 kadın ve İHD Şube yöneticisi Leman Yurtsever katıldı. Ortak basın metnini okuyan şiddete maruz kalan kadınlardan Ezgi Toptaş, Kartal ilçesinde bulunan Beyrut Nostalji Kartal adlı mekana girerken ellerinde bulunan Femina bayrağıyla içeriye giremeyecekleri yönünde uyarıldıklarını söyledi.  

‘BIÇAKLA ÜSTLERİNE YÜRÜDÜ’

Arkadaşlarının işletmenin isteğini kabul edip bayrağı kapatarak içeriye girdiklerini söyleyen Toptaş, “Arkadaşlarımızın işletme kriterlerine gösterdiği anlayışa rağmen içeri girmeleriyle başta işletme müdüresi, garsonlar, işletme sahibi ve onun bir kadın arkadaşı tarafından başlayan baskı ve psikolojik şiddet akabinde sözlü tacize dönüşmüştür. Kadın arkadaşlarımızın kendilerini savunmasıyla başlayan sözlü tartışmalar arkadaşlarımızın tüm iyi niyet ve çabasına rağmen bir arkadaşımızın merdivenlerden itilmesiyle fiziki saldırılara dönüşmüş, mekan personeli tarafından bıçakla üstlerine yürünen arkadaşlarımız aldıkları tekme, tokat ve yumruk darbeleri neticesinde darp edilmiştir” dedi.  

MEKANIN AÇIKLAMASINA TEPKİ

İlgili mekanın olaydan üç gün sonra kamuoyuyla paylaştığı ve o gece oradaki kadınlara dönük saldırıları yalanlama amacı taşıyan metine de tepki gösteren Toptaş, açıklamada söz edilen ''nihai sonucun'' arkadaşlarının erkek bir güruh tarafından darp edilmesi olduğunu belirterek, “Metnin bir diğer bölümünde yer alan 'incinen ruhlar ve kırılan kalplerin onarılmasını isteriz’ açıklaması, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne duyduğumuz saygı ve sevgi gibi zorlama bir dille politik bir hatta oturtulmaya çalışılan ifadeler; ciddiyet ve sorumluluktan uzak, buram buram erkeklik kokan, söz konusu işletmenin kadına, kadın özgürlüğüne ve kadına yönelik şiddette karşı tarafını ele veren ifadelerdir. Bu ifadeler en açık şekilde erkek döver de, sever de yaklaşımının yansımasıdır” diye ifade etti.

‘YAŞAMIN HER ALANINDA VAR OLACAĞIZ’

Mekanın tüm kamera kayıtlarını kamuoyuyla paylaşması gerektiğini söyleyen Toptaş, kadınlar olarak dün olduğu gibi bugün de korkmadan, çekinmeden kendi kimlikleriyle var olacaklarını dile getirdi.  

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

İHD yöneticisi Leman Yurtsever ise, konuya ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını ve konunun takipçisi olacaklarını söyledi.