78 yaşındaki hasta tutsak tahliye edilmiyor

Sağlık durumu gittikçe kötüleşen hasta tutsak için sosyal medyada da kampanya başlatıldı.30-07-2018 22:00

Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan 78 yaşındaki Sise Bingöl sağlık sorunlarına rağmen tahliye edilmiyor. Bingöl’ün avukatı, “Cezaevinde kalmasına engel bir hal yoktur raporu veriliyor. Bu rapor tıp etiğine yakışmıyor” derken, müvekkilinin tahliye edilmesi gerektiğini belirtti. 

Yüksek tansiyon, akciğer, böbrek ve rahim rahatsızlıkları olan Bingöl'ün sağlık sorunları her geçen gün ağırlaşıyor.

Bingöl’ün avukatları, müvekkillerinin sağlık durumunun giderek kötüleştiğini ifade ederek müvekkillerinin şartlı tahliyesini talep etti. Ancak mahkeme ‘terör örgütüne yardım etmek’ suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan Bingöl’ün hastalıklarının hayati tehlike arz etmediğini gerekçe göstererek tahliye taleplerini reddetti.

Hakimliğe sunulan sağlık raporunu eleştiren avukat Gülşen Özbek, “Sise Ana’nın birkaç hastalığına tanısı bile konulmamış. Bilimsel ölçülerden uzak bir rapor” dedi.. Özbek’in sözünü ettiği raporda şu bilgiler yer alıyor:

“Diyabetes Mellitus + Hipertansiyon, Garde 1-2 Renal Parankimal Haslaık? Mevcut olup rahatsızlığı hastalık niteliğindedir, cezasının tehiri gerekmez. Cezaevinde kalması hayati tehlike arzetmez.”

'KALAN SÜREYİ HAPİSTE GEÇİRMESİ ÇOK ZOR'

Özbek, ilerleyen yaşı ve birçok hastalığından dolayı müvekkilinin kalan süreyi hapiste geçirebilmesinin çok zor olacağını belirtti.

'YA KENDİSİ ÇIKACAK, YA ÖLÜSÜ'

BBC Türkçe’den Hatice Kamer’e konuşan Bingöl’ün kızı da yaptıkları tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığını ifade ederek, “Bir yıldan fazladır uğraşıyoruz ama artık ne annemde ne bizde tahliye olacağına dair umut kalmadı. Çok yorulduk. Verilen hapis cezasını tamamlatacaklar. Oradan ya kendisi çıkacak ya da ölüsü” dedi.

Sise Bingöl’ün şartlı tahliyesi için bir yıl yedi ay daha hapiste kalması gerekiyor. Rapora dikkat çeken avukat Özbek’se, yaşla ilintili bir değerlendirmenin yapılması gerektiğine dikkat çekti. Özbek, şöyle konuştu:

“Cezaevinde kalmasına engel bir hal yoktur raporu veriliyor. Bu rapor tıp etiğine yakışmıyor. Biz bir de Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alınması için itiraz etmek istiyoruz ama Sise Ana artık istemiyor. Çünkü Cezaevi’nden hastaneye götürülürken saatlerce ring aracında bekletiliyor, kişisel ihtiyaçları bile çok zor karşılanıyor. Bu yüzden bu koşullarda bir daha hastaneye de gitmek istemediğini söyledi. Oysa herhangi bir sağlık raporu almaksızın yaşından dolayı bile olsa tahliye edilmesi lazım.”

SOSYAL MEDYADA KAMPANYA

Öte yandan Sise Bingöl için sosyal medyada kampanya başlatıldı.

#SiseBingöleÖzgürlük etiketiyle yapılan paylaşımlarla 78 yaşındaki hasta tutuklu Bingöl’ün tahliyesi talep ediliyor.

NE OLMUŞTU?

Varto ilçesine bağlı Teknedüzü köyündeki evine 6 Nisan 2016’da yapılan baskında gözaltına alınarak tutuklanan 75 yaşındaki Sise Bingöl, 23 Haziran 2016 günü Muş Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tahliye edilmişti.

Üç aylık tutukluluk süreci ve hastalığı göz önünde bulundurularak tahliye edilen Bingöl’e, 10 ay sonra görülen duruşmada “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezası verilmişti.

Erzurum İstinaf Mahkemesi tarafından 8 Nisan günü cezasının infazının onaylanmasının ardından tekrar tutuklanarak Muş E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Sise Bingöl, 4 Ekim’de ring aracıyla Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilmişti.

Bingöl’ün sağlık sorunları her geçen gün ağırlaşıyor ancak yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen tahliye edilmiyor.