75 yıl önce müzeye dönüştürülen cami ibadete açıldı

İstanbul'da 6. yüzyılda yapılan Kariye Camisi'nin müze statüsünden çıkarılarak ibadete açılmasına karar verildi.21-08-2020 08:22

Bakanlar Kurulu kararıyla 1945'te müzeye dönüştürülen İstanbul'daki Kariye Camisi ibadete açılıyor. Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasının ardından AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla Kariye Camisi'nin de Diyanet İşler Başkanlığı'na devredilmesine karar verildi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, İstanbul'un Fatih ilçesinde Bizans döneminden kalma Kariye Camisi'nin müze ve müze deposu olarak kullanılmasına yönelik 1945 yılına ait Bakanlar Kurulu kararının, Danıştay 19'uncu Dairesi kararı ile iptal edilmesi üzerine Kariye Cami'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilerek ibadete açılmasına karar verildi.

6. YÜZYILDA KİLİSE OLARAK YAPILDI

Kariye Kilisesi olarak 6'ncı yüzyılda inşa edilen bina, İstanbul'un fethinden sonra 1511 yılında Sultan II. Bayezid'in sadrazamlarından olan Atik Ali Paşa tarafından camiye çevrilerek 'Atik Ali Paşa Camii' veya 'Kariye Camii' olarak anılmaya başlandı. 

Bakanlar Kurulu'nun 2 Ağustos 1945 tarihinde imzaladığı kararla müzeye çevrilen Kariye Camii, Danıştay 19'uncu Dairesi'nin 2019 yılında aldığı kararla ibadete açılacak.