75. Venedik Film Festivali'nde Türkiye'den üç film

Önümüzdeki ay başlayacak olan 75. Venedik Film Festivali’nde Türkiye’den üç film yer alacak.



26-07-2018 20:52

 "Ayda İlk İnsan"ın gösterimiyle başlayacak olan 29 Ağustos'ta 75. Venedik Film Festivali’nde Türkiye’den üç film yer alacak.

75. Venedik Uluslararası Film Festivali'nin ana yarışmasında Olivier Assayas, Alfonso Cuaron, Luca Guadagnino ve Carlos Reygadas gibi yönetmenlerin son filmleri yer alıyor. 

Festivalde Türkiye'den ise üç yapım yer alacak. Orrizonti bölümünde Yozgat Blues ve Uzak İhtimal filmlerinin yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun’un son filmi Anons, Berlinale College bölümünde ise ilk filmi Körfez’le festivallerden ödül ve övgüyle ayrılmıştı.

Emre Yeksan’ın yeni filmi Yuva ile Yuva’nın dünyasından ilham alan Deniz Tortum’un VR filmi Selyatağı ilk kez izleyici ile buluşacak.

ANONS

Yönetmenliğini Mahmut Fazıl Coşkun’un üstlendiği Anons, ordudan tasfiye edilmiş dört eski askerin bir gece boyunca süren sıra dışı yolculuğunu anlatıyor.

YUVA

Çekimleri İğneada’da yapılan Yuva, ormanda münzevi bir hayat yaşamayı seçmiş bir adamın, şehre geri getirilmeye çalışılırken, doğanın da sürece müdahil olmasıyla evrendeki yerini arayışının hikâyesini anlatıyor.

İlk filmi Körfez ile şehirdeki çevre felaketinin ardından yeni bir dünyayı keşfetmeye başlayan bir adamın öyküsünü anlatan Yeksan, bu kez ormanda yaşayan bir adamı takip ediyor.

SELYATAĞI

Yuva’nın dünyasından alınan ilhamla tasarlanan ve Deniz Tortum‘un yazıp yönettiği Selyatağı VR filmi Biennale College bölümünde gösterilecek. İstos film ve Institute of Time işbirliğinde yapılan Selyatağı VR filmi, Venice VR bölümünde yer alan Türkiye’den ilk film.

Festivalin bu yıl jüri başkanlığını, yönetmen Guillermo del Toro üstleniyor. Bu yılın seçkisinde yer alan filmler şöyle;

YARIŞMA BÖLÜMÜ

First Man – Damien Chazelle

The Mountain – Rick Alverson

Doubles Vies – Olivier Assayas

The Sisters Brothers – Jacques Audiard

The Ballad of Buster Scruggs – Ethan ve Joel Coen

Vox Lux – Brady Corbet

Roma – Alfonso Cuarón

22 July – Paul Greengrass

Suspiria – Luca Guadagnino

Work Ohne Autor – Florian Henkel Von Donnersmark

The Nightingale – Jennifer Kent

The Favorite – Yorgos Lanthimos

Peterloo – Mike Leigh

Capri-Revolution – Mario Martone

What You Gonna Do When The World’s On Fire? – Roberto Minervini

Sunset – Laszlo Nemes

Freres Ennemis – David Oelhoffen

Neustro Tiempo – Carlos Reygadas

At Eternity’s Gate – Julian Schnabel

Killing – Shinya Tsukamoto

YARIŞMA DIŞI

Özel Etkinlik

The Other Side Of The Wind – Orson Welles

They’ll Love Me When I’m Dead – Morgan Neville

Özel Gösterimler

My Brilliant Friend – Saverio Costanzo

Il Diario Di Angela –Noi Due Cineasti – Yervant Gianikian

Kurgusal

Una Storia Senza Nome – Roberto Andò

Les Estivants – Valeria Bruni Tedeschi

A Star is Born – Bradley Cooper

Mi Obra Maestra – Gaston Duprat

A Tramway in Jerusalem – Amos Gitai

Un Peuple Et Son Roi – Pierre Schoeller

La Quietud – Pablo Trapero

Dragged Across Concrete – S. Craig Zahler

Shadow – Zhang Yimou

Kurgusal Olmayan

A Letter to a Friend In Gaza – Amos Gitai

Aquarela – Victor Kossakovsky

El Pepe, Una Vida Suprema – Emir Kusturica

Process – Sergei Loznitsa

Carmine Street Guitars – Ron Mann

Isis, Tomorrow. The Lost Souls Of Mosul – Francesca Mannocchi, Alessio Romenzi

American Dharma – Errol Morris

Introduzione All’Oscuro – Gaston Solnicki

1938 Diversi – Giorgio Treves

Your Face – Tsai Ming-Liang

Monrovia, Indiana – Frederick Wieseman

Orizzonti

Sulla Mia Pelle – Alessio Cremonini (Açılış filmi)

Kraben Rahu/Manta Ray – Phuttiphong Aroonpheng

Soni – Ivan Ayr

Ozen/The River – Emir Baigazin

La Noche De 12 Anos – Alvaro Brechner

Deslembro – Flavia Castro

Anons/The Announcement – Mahmut Fazıl Çoskun

Un Giorno All’Improvviso – Ciro D’Emilio

Charlie Says – Mary Harron

Amanda – Mikhael Hers

Yom Adaatou Zouli/The Day I Lost My Shadow – Soudade Kaadan

L’Enkas – Sarah Marx

Tchelovek Kotorij Udivil Vseh/The Man Who Surprised Everyone – Natasha Maerkulova, Aleksey

Chupov

Kucumbu Tubuh Indahku/Memories Of My Body – Garin Nugroho

Hamchenan Ke Mimordan/As I Lay Dying – Mostafa Sayyari

La Profezia Dell’Armadillo – Emanuele Scaringi

Erom/Stripped – Yaron Shani

Jinpa – Pema Tseden

Tel Aviv On Fire – Sameh Zoabi

Sconfini

Blood Kin – Ramin Bahrani

Il Banchiere Anarchico – Giulio Base

The Tree Of Life Extended Cut – Terrence Malick

L’Heure De La Sortie – Sebastien Marnier

Magic Lantern – Amir Naderi

Camorra – Francesco Patierno

Arrivederci Saigon – Wilma Labate

Il Ragazzo Più Felice Del Mondo – Gip