720 doktor 'güvenlik' bahanesiyle atanamadı

Yeni mezun 720 doktor, güvenlik soruşturmasında 'sakıncalı' bulunarak atanamadı. CHP’li Murat Emir, Anayasa’da yer alan ‘kamu önünde eşitlik’ ilkesi ve ‘kamu hizmetine girme hakkı’nın ihlal edildiğini belirtti.12-01-2019 10:52

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir'in 11 Eylül 2018’de gerçekleşen 82’nci Devlet Hizmeti Yükümlülüğü atama kura çekimine katılan hekimlerin ne kadarının güvenlik soruşturması gerekçesi ile atanmadığını sorması üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güvenlik gerekçesiyle atanamayan hekim sayısının 720 olduğunu açıkladı.

Bakan Koca, Emir’in soru önergesine verdiği yanıtta, “720 doktorun atama işlemleri devam etmekte, atama işlemleri neticesinde göreve başlatılacaklar. Ataması henüz yapılmayan doktorlar hakkında Bakanlığımız Güvenlik Soruşturma ve Değerlendirme Komisyonu tarafından daha detaylı bir inceleme uygulanıyor” dedi.

‘KAMU ÖNÜNDE EŞİTLİK İLKESİ İHLAL EDİLMEKTEDİR’

CHP’li Emir önergesine verilen yanıtı şöyle değerlendirdi:

“Esasen 3 No’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre doktor atamalarında, adli sicil kayıtları yeterlidir. Ayrıca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması gerekmemektedir. Buna rağmen bakanlığın işgüzarlık yaparak, atama bekleyen doktorlara güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapması anlaşılmaz bir tutumdur. Soruşturulan kişi, hangi gerekçeyle devlet memurluğuna layık görülmediğini bilememektedir. Doktor açığı yaşadığımız gerçeği de göz önüne alındığında bu durum hem atanamayan doktorları hem de hastaları mağdur etmektedir. Anayasada yer alan ‘kamu önünde eşitlik’ ilkesi ve ‘kamu hizmetine girme hakkı’ ihlal edilmektedir.”

‘KEYFİ BİR ŞEKİLDE KARALAMA YAPILIYOR’

Birgün’den Burcu Cansu’nun haberine göre, Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, güvenlik soruşturmasının hekimlik mesleğinin icrasını kimi bürokratların keyfiyetine teslim ettiğini vurgulayarak “Atamayı bekleyen hekimlerin güvenlik soruşturmalarında keyfilik dava dosyalarında açıkça gözlenebilmektedir. Ataması yapılmayan meslektaşlarımızın bir kısmı için farklı kurumlara birbirinden farklı emniyet fişlemeleri dikkat çekmektedir. Bu durum suç unsuru bulunmayan masum meslektaşlarımızın atamalarını yapmamak ve onları mağdur etmek için keyfi bir biçimde karalama yapıldığının açık bir şekilde delilidir” dedi.