7 yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı

Başkanlık sisteminin işleyişine yönelik 7 yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı.15-07-2018 09:48

Resmi Gazete'de 7 yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı. Yayımlanan kararnameler şöyle: 

"Bakanlıklara Bağlı İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi; Devlet Denetleme Kurulu Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi; Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinin Teşkilat ve Görevleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi; Savunma Sanayii Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi; Yüksek Askeri Şûra'nın Kuruluş ve Görevleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi; Milletlerarası Antlaşmaların Onaylanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi; Resmî Gazete Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi." 

BERAT ALBAYRAK YAŞ ÜYESİ OLDU

Yeni kararnamelere göre Devlet Denetlme Kurulu ve MGK yeniden şekillendirildi. Yüksek Askeri Şura ve Adli Tıp'ın da yapıları yeniden şekillendirildi. Kararname ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da YAŞ üyesi oldu.

Kararnameden önce önce YAŞ toplantıları Başbakan başkanlığında gerçekleştirilir ve Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları, Milli Savunma Bakanı, Jandarma Genel Komutanı ve TSK'nin orgeneralleri ve oramiraller bu toplantıya katılabilirdi.

Ayrıca Genelkurmay Başkanlığı da Milli Savunma Bakanlığı'na bağlandı.

6 ÜNİVERSİTEYE REKTÖR ATANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kararname ile ayrıca 6 üniversiteye de rektör atadı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Fatma Seniha Nükhet Hotar, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Akın Levent, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Nuri Aydın, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Erol Özvar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü’ne ise Prof. Dr. Fatih Savaşan atandı.

ESKİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI DA REKTÖR OLARAK ATANDI

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Fatma Seniha Nükhet Hotar, 14 yıl boyunca AKP Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştü. AKP Kongrelerinde MKYK üyesi de seçilen İzmir Milletvekili Nükhet Hotar, 2017’de yapılan kongrede MKYK dışı kalmış, 24 Haziran seçimlerinde ise yeniden aday olmamıştı.