7 gündür gözaltında tutulan 5 gazeteci serbest: 'Susmadık, susmayacağız!'

Kayyum protestolarını takip ederken darp edilerek gözaltına alınan gazeteciler serbest bırakıldı.26-08-2019 18:49

Mardin’de kayyum protestolarını takip ederken darp edilerek gözaltına alınan 5 gazeteci ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltındayken kayyum protesto haberlerinin kamuoyuna yansımaması için gözaltına alındıklarını belirten gazeteciler, “Meslektaşlarımız ve basın-meslek örgütlerinin göstermiş olduğu dayanışmanın da farkındayız. Susmadık, susmayacağız” demişti.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı yapılan protesto eylemlerini takip ederken gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı Muhabirleri Ahmet Kanbal ve Mehmet Şah Oruç, Jinnews Muhabiri Rojda Aydın ve gazeteciler Nurcan Yalçın ve Halime Parlak avukatları aracılığı ile bir mesaj gönderdi.

7 GÜN GÖZALTINDA TUTULDULAR

Polis soruşturmanın tamamlanmadığı gerekçesiyle savcılıktan 4 gün daha ek süre istemiş, savcılıkça bu talep kabul edilmişti. Sürenin uzatılmasına itiraz eden avukatların başvuruları ise reddedilmişti.7 gündür gözaltında tutulan gazeteciler, gözaltına alınırken darp edilmiş, çıplak aramaya maruz kalmıştı. 7 gündür gözaltında tutulan gazeteciler serbest bırakıldı.

MESAJ GÖNDERMİŞLERDİ

Göazaltı sırasında avukatları aracılığı ile bir mesaj gönderen gazeteciler, kayyum protestoları sırasında gözaltına alındıklarını hatırlattıkları mesajlarında şu ifadeleri kullandı: “Neden gözaltına alındığımızın farkındayız. Tamamen deşifre olmuş kayyum uygulamalarının daha fazla teşhir edilmesini önlemek amacıyla keyfi olarak tutuluyoruz. Durumumuz gayet iyi olmakla beraber meslektaşlarımız ve basın-meslek örgütlerinin göstermiş olduğu dayanışmanın da farkındayız. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Ayrıca bizler gözaltındayken birçok meslektaşımız da tutukluyken siz dışarıdakilerin #1HaberdeOnlarİçin diyerek çalışmalarınızı sürdürdüğünüzü duymak bizi mutlu ediyor. Susmadık, susmayacağız.”