68 kuşağı devrimci liderlerinden Taylan Özgür'ü katledilişinin 51. yılında saygıyla anıyoruz

ODTÜ’lü devrimci Taylan Özgür, Talebe Birliği Genel Kurulu için gittiği İstanbul Üniversitesi’nde bundan 51 yıl önce daha 21 yaşındayken katledildi.23-09-2020 09:49

İleri Haber

68 kuşağının önde gelen devrimci öğrenci liderlerinden Taylan Özgür'ün Beyazıt Meydan’ında katledilmesinin üzerinden tam 51 yıl geçti. Taylan Özgür, 23 Eylül 1969 günü Talebe Birliği Genel Kurulu için gittiği İstanbul Üniversitesi’ndeki bir eylem sırasında sırtından vuruldu. Özgür hayatını kaybettiğinde daha 21 yaşındaydı. 

23 Şubat 1948’de dünyaya gelen Taylan Özgür lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi’nde gördükten sonra ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünü kazandı. ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü ve ODTÜ Öğrenci Birliği Denetleme Kurulu üyeliği bulunan Özgür, ABD Ankara Büyükelçisi Robert Komer’in arabasının yakıldığı eylemde yer aldı. Özgür eylemden sonra iki ay boyunca tutuklu kaldı.

Taylan Özgür, ODTÜ’de devrimci öğrenci hareketi içersinde ön plana çıkarken Deniz Gezmiş'in de yakın arkadaşıydı. 

Sırtından vurularak öldürüldüğünde kayıtlara “faili meçhul” olarak geçen Özgür’ün katilleri ise hala bulunamadı, cinayet aydınlatılamadı. 

Taylan Özgür'ü katledilişinin 51. yılında özlemle anıyor, devrimci mücadelesi önünde saygıyla eğiliyoruz.

"Türküler söylediler güneşin yolunda

Düştüler

Ama hiç diz çökmediler

Kalkıp

Yara bere

Yine de yürüdüler

Vuruldu gencecik çağında,

Daha 21 yaşında,

Vuruldu,

Beyazıt meydanında

Kurşun yarası sırtında..."