6 maddede Alman Bakan Maas'ın Türkiye ziyareti

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın, İdlib operasyonundan, mülteci krizine, ekonomik ilişkilerden, tutuklu Alman vatandaşlarına kadar altı maddede Türkiye ziyaretinin gündemi….05-09-2018 13:01

Türkiye-Almanya ilişkilerinde yaşanan gerilimli sürecin ardından Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bugün Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştiriyor. İkili ilişkilerde yeni bir dönem başlatması beklenen ziyaret, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eylül ayı sonunda gerçekleştireceği Almanya ziyareti için de bir ön hazırlık niteliği taşıyor. Peki bu zor ziyarette Maas’ı hangi gündem maddeleri bekliyor?

İşte Maas’ın ziyaretinde öne çıkan 6 gündem başlığı:

1. İLİŞKİLERDE NORMALLEŞME ARAYIŞI

Dışişleri Bakanı olarak ilk kez Türkiye’yi ziyaret edecek olan Sosyal Demokrat Partili Heiko Maas, ziyaretinin öncelikli hedefini “ilişkilerde normalleşme” olarak açıkladı, bunun için de AKP hükümetinden beklentileri olduğunu söyledi. Ankara ile Berlin arasında son aylarda yürütülen görüşmelerde taraflar, “Nazi” benzetmesi gibi ağır ithamlara son verilmesi, görüş ayrılıklarını diyalog yoluyla ele alınması konusunda mutabık kalmışlardı. Maas’ın mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinde, ilişkilerde normalleşmenin sağlanması için beklentilerini iletmesi öngörülüyor.

2. TÜRKİYE’DE TUTUKLU ALMAN VATANDAŞLARI

Alman hükümeti, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmaları sırasında tutuklanan ve Türkiye’de halen “siyasi gerekçelerle” cezaevinde tutulduğunu düşündüğü 7 vatandaşının serbest bırakılmasını istiyor. Bu konunun ziyaretinin en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu söyleyen Maas, Alman vatandaşlarının somut hukuki kanıtlar olmaksızın hapiste tutulmalarını “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

3. HUKUK DEVLETİ BEKLENTİSİ

Alman hükümeti aralarında kendi vatandaşlarının da bulunduğu siyasi tutuklular konusunun “kapsamlı bir çözüme kavuşturulması beklentisini” taşıyor ve Türk hükümetinden yeniden “hukuk devleti” ilkeleri uyarınca hareket etmesini istiyor. 2013-2018 yıllarında Adalet Bakanı olarak görev yapan Maas’ın Türkiye’de hukuk devleti, insan hakları, ifade ve basın özgürlüğü konularında hassasiyetini Ankara’daki temasları sırasında aktarması bekleniyor.

AKP hükümeti, Almanya’nın Türkiye konusundaki seyahat tavsiyesini olumlu şekilde güncellenmesini beklerken, Alman diplomatlar ise bunun ancak Ankara’nın hukukun üstünlüğü yönünde atacağı adımlar sonucunda gerçekleşebileceğini söylüyor.

4. TÜRKİYE’DE EKONOMİK KRİZ ENDİŞESİ VE MALİ YARDIM

Almanya, Türkiye’nin en önemli dış ticaret ortağı. Ayrıca yedi binden fazla Alman şirketi Türkiye’de on binlerce kişiye istihdam sağlıyor. Türkiye ekonomisinin kilit aktörleri arasında yer alan Alman yatırımcılar, Türkiye’nin sürüklendiği ekonomik istikrarsızlık sürecinden endişeli ve bu endişelerin Türk hükümeti tarafından giderilmesini bekliyor. Alman siyasetinde ise Türkiye'ye mali yardım tartışmaları sürüyor. Alman hükümeti, şu anda bu konuda herhangi bir somut hazırlığın olmadığını duyurdu. Ancak Berlin’de sıklıkla dile getirilen görüş, Almanya’dan gidecek muhtemel bir mali yardımın siyasi koşullara bağlanması. Alman siyaset ve ekonomi çevreleri, Türkiye'nin ekonomik sorunlarının büyük ölçüde AKP hükümetinin yanlış ekonomi politikalarına dayandığını ifade ediyor. Alman hükümeti, olası bir mali işbirliğinin ancak Türkiye’nin kapsamlı bir yapısal reform süreci yönünde adımlar atması halinde mümkün olabileceğini görüşünde. Konuyla ilgili ayrıntıların Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 21 Eylül’deki Berlin ziyaretinde masaya yatırılması bekleniyor.

5. AB MÜZAKERELERİ VE GÜMRÜK BİRLİĞİ REFORMU

Türkiye’nin son haftalarda AB reform sürecini canlandırma yönünde verdiği mesajlar Berlin’de olumlu karşılansa da AKP hükümeti tarafından atılacak somut adımların dikkate alınacağına dikkat çekiliyor. AB müzakere süreci ile Gümrük Birliği’nin modernizasyon müzakerelerinin ancak Türkiye’nin demokratikleşme yörüngesine girmesiyle canlanabileceği belirtiliyor.

6. SURİYE VE MÜLTECİ AKINI ENDİŞESİ

Mülteci krizi ve Suriye'deki gelişmeler, Merkel hükümeti için Türkiye ile ilişkilerde en önemli gündem maddelerinden biri olmaya devam ediyor. DW Türkçe’nin aktardığı bilgiye göre Suriye ordusunun İdlib operasyonunu önlenmesine odaklanan Almanya, Avrupa’ya olası yeni bir mülteci akının önlenmesi, yabancı militanlar ve organize suç örgütleriyle mücadelede Türkiye ile daha yakın bir işbirliği arayışında bulunuyor.